منو
 صفحه های تصادفی
الف
hyperventilation
امام زمان علیه السلام در قرآن - سبا : 51
ثواب زیارت حضرت رضا علیه السلام
عبدالله بن عمر
اسید آمینه
فضای خالی بین ذرات خاک
سازه لوله توخالی در ساخت برج
نماز
کنترل بیولوژیکی علف های هرز
 کاربر Online
501 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 13 آبان 1390 [12:39 ]
  بطری مغناطیسی
 

بطری مغناطیسی

حرکت یک ذره‌ی باردار در میدان مغناطیسی نایکنواخت بسیار پیچیده است. میدان حاصل از دو پیچه‌ی دایره‌ای که از هم فاصله دارند در شکل زیر نشان داده شده است. در نزدیکی هر یک از پیچه‌ها بر ذره‌ها نیروی مغناطیسی‌ای به‌ طرف مرکز ناحیه وارد می‌شود؛ ذره‌هایی که دارای تندی مناسب هستند به‌صورت تکراری از یک انتهای این ناحیه به انتهای دیگر آن در مسیری حلزونی حرکت می‌کنند. با توجه به آن‌که ذره‌های باردار را می‌توان در یک چنین میدان مغناطیسی به ‌دام انداخت آن را بطری مغناطیسی می‌نامند.

تصویر


از این روش برای محصور کردن پلاسماهای بسیار داغ با دماهایی از مرتبه‌ی 10 به توان 6 کلوین استفاده می‌شود. میدان مغناطیسی نایکنواخت زمین نیز به شیوه‌ای مشابه ذره‌های بارداری را که از خورشید می‌آیند به‌صورتی که در شکل زیر نشان داده شده است، در ناحیه‌هایی چنبره‌ای شکل در اطراف زمین به‌ دام می‌اندازد. این ناحیه‌ها که کمربند‌های تابشی وان آلن خوانده می‌شوند در 1337/1958 با بهره‌گیری از داده‌های حاصل از ابزارهای نصب شده در ماهواره‌ی اکسپلورر 1 کشف شدند.

تصویر

  امتیاز: 0.00