منو
 صفحه های تصادفی
حرکت سلولی
مشخصات اپتیکی شیشه
حمص
مکه
مخازن نفتی
پشته های میان اقیانوسی
اختیارات یا مسؤولیت‏هاى مطلقه فقیه
تنظیم فعالیت ژنها بوسیله هورمونها
خرما
پاراملسبرژیت
 کاربر Online
850 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 13 آبان 1390 [12:36 ]
  MRI چگونه کار می‌کند؟
 

MRI چگونه کار می‌کند؟

با بهره‌گیری از تصویرگیری با تشدید مغناطیسی MRI می‌توان جزئیات بافت نرم در )نظیر پایی که در این‌جا نشان داده شده) را که در تصویرها پرتو ایکس قابل مشاهده نیستند دید. ولی بافت نرم مغناطیسی نیست (توسط آهنربا ربوده نمی‌شود). پس MRI چگونه کار می‌کند؟

تصویر

پاسخ: MRI (اِم آر آی) سر حرف واژه‌ی عبارت Magnetic Resonance Imaging است. بیمار در میدان مغناطیسی حدود T1.5 که بیش از 10000 بار قوی‌تر از میدان زمین است قرار می‌گیرد. هسته‌ی هر اتم هیدروژن در بافتی که قرار است تصویربرداری شود دارای یک گشتاور دو قطبی مغناطیسی است،‌ که بر اثر گشتاور نیرویی که بر آن وارد می‌شود با میدان اعمال شده هم‌خط می‌شود. سپس موج‌های رادیویی بر این بافت تابانیده می‌شوند،‌ بسامد این موج‌ها درست به‌گونه‌ای است که گشتاورهای دو قطبی مغناطیسی را برگردانده و از هم خط بودن خارج می‌کند.

میزان جذب این موج‌های رادیویی در بافت با مقدار هیدروژن موجود متناسب است. بنابراین، بافت نرم سرشار از هیدروژن به‌طور کامل از استخوان که کمبود هیدروژن دارد متفاوت به‌نظر می‌آید، و این باعث می‌شود که MRI وسیله‌ای آرمانی برای تحلیل جزئیات بافت نرم باشد، جزئیاتی که در تصویرهای پرتو ایکس نمی‌توان دید.

  امتیاز: 0.00