منو
 کاربر Online
442 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 25 مهر 1390 [13:36 ]
  جویدن آدامس مفيد است يا مضر‌‌؟
 

جویدن آدامس مفيد است يا مضر‌‌؟

كنترل استرس با آدامس:
براساس تحقيقات انجام شده جويدن آدامس در هنگام استرس، احساس بهتري را به شخص مي‌دهد و توصيه مي‌شود كه در زمان استرس و فشار‌هاي روحي از آدامس استفاده كنيد‌‌. هنگامي كه عصبي هستيد سعي كنيد آدامس بجويد.

آدامس بعد از جراحي روده:
شواهد علمي تاييد مي‌كند كه جويدن آدامس در بهبود حال بيماران پس از جراحي روده تاثير مفيد دارد‌‌. به گفته پژوهشگران؛ عمل جويدن، اعصاب دستگاه هاضمه را تحريك مي‌كند‌‌.
آدامس جويدن با تحريك اعصاب دستگاه هاضمه روند بازگشت عملكرد روده به حالت طبيعي و سالم را سرعت مي‌بخشد‌‌.

مضرات آدامس:
گاهي جويدن آدامس‌هاي شيرين شده با برخي شيرين‌كننده‌ها موجب بروز واكنش‌هاي حساسيتي در برخي افراد مي‌شود‌. ضمناً محققان اعلام كرده‌اند كه جويدن آدامس در بعضي افراد حساس و مستعد،موجب تحريك دستگاه گوارش مي‌شود‌.

جويدن خيلي سخت باعث درد در ناحيه سر و گردن مي‌شود و باز و بسته كردن آرواره را با مشكل مواجه مي‌كند‌‌. اگر شما هر كدام از اين علائم را در خود مشاهده كرديد چند روزي را به آرواره خود استراحت بدهيد و از جويدن آدامس پرهيز كنيد، در صورتي كه علائم از بين نرفت حتما با پزشك خود مشورت كنيد‌‌.

جویدن طولانی مدت‌ ‌آدامس می‌تواند موجب احساس سیری شده و درمورد كودكان ممكن است به عاملی برای كم غذایی و سوء‌ ‌تغذیه آنها مبدل شود.

آدامس‌هایی كه حاوی قندهای طبیعی مثل گلوكز هستند می‌توانند به رشد‌ ‌باكتری‌های دهان كمك كرده و خطر پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشند اما‌ ‌آدامس‌هایی با شیرین‌كننده‌های مصنوعی به دلیل نداشتن انرژی، قابل استفاده‌ ‌میكروب‌های دهان نبوده و خطری را برای افراد نخواهد داشت.

  امتیاز: 0.00