منو
 صفحه های تصادفی
وجه آینده جنگهای
ماهیت غارشناسی
عام الفیل
شناسایی اسید استیک در آزمایشگاه
Strontium
آینه چندلایه‌ای
توپوگرافی کف اقیانوس
دانیال نبی
رسانش در گازها
فعالیت نوری ،یک نگاه دقیق تر
 کاربر Online
838 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 21 مهر 1390 [15:40 ]
  روغن زیتون و سرخ کردن مواد غذایی
 

روغن زیتون و سرخ کردن مواد غذایی

روغن‌ها ی مایع کلسترول ندارند و مصرف همگی آنها (اعم از روغن مخلوط سبزیجات، ذرت، سویا، کنجد، هسته انگور، سبوس برنج، کانولا، زيتون و ...) کلسترول خون را تا حدودی کاهش می دهد؛ گرچه مصرف فراوان آنها نیز می تواند موجب چاقی و افزایش چربی خون شود.

ثانیا دارای اسیدهای چرب غیراشباع هستند که بسیاری از آنها برای سلامتی سلول های بدن ضروری هستند
نکته سوم این که روغن‌های مایع در مقابل گرما تحمل کمتری دارند و زودتر به دود کردن می‌افتند. اگر از این روغن‌ها بیش از چند دقیقه برای سرخ کردن مواد غذایی استفاده شود، منجر به تشکیل مواد خطرناک و سرطانزا در روغن و از بین رفتن خواص ارزشمند غذایی آنها می‌گردد. در بین تمام روغن‌های گیاهی مایع، روغن زیتون بالاترین درجه دود را داشته و حرارت بالاتری را براي مدت اندکی طولانی تر تحمل می‌کند و ساختمان آن دیرتر در هم می‌ریزد. دومین روغن از نظر مقاومت به حرارت در بین روغن‌های مایع، روغن کانولا (تخم ترب) است که ضمنا مقدار اسیدهای چرب امگا– 3 آن نیز در مقایسه با دیگر روغن‌های مایع بیشتر است. در درجه سوم به بعد، روغن‌هایی مانند کنجد و ذرت قرار دارند و در انتها روغن‌هایی چون هسته انگور و سبوس گندم جای می‌گیرند.

مواد غذایی بویژه موادی که جذب روغن بالایی دارند، از جمله بادمجان و کدو از روغن زیتون استفاده می‌کنند. این در حالی است که این روغن هنگام سرخ کردن مواد به درجه‌ای از دود می‌رسد که ساختار روغن به هم ریخته، ترکیبات جدیدی که برای سلامت بدن خطر داشته، سرطان زا و سمی هستند را تشکیل می‌دهد.

پس برای تفت دادن غذا و سبزیجات و طبخ املت و نیمرو، بهترین و مقاوم ترین روغن مایع همان روغن زیتون و سپس کانولا است. در عین حال، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که از این روغن‌ها مثلا برای سرخ کردن کتلت و یا سیب زمینی استفاده شود؛ بلکه برای این منظور امروزه روغن مایع مخصوص سرخ کردن در بازار عرضه می‌شود که ضمن مایع بودن، در مقابل حرارت مقاومت بیشتری دارد. این روغن‌ها از اختلاط چندین روغن گیاهی و کمی هيدروژناسیون و افزودن آنتی اکسيدان‌ها تهیه می‌شوند.

  امتیاز: 0.00