منو
 کاربر Online
1125 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 21 مهر 1390 [04:39 ]
  ناحیه تشکیل ستاره در صورت فلکی شکارچی شبیه عینک است
 

این منطقه مانند یک جفت شیشه عینک که فقط ستاره های rock استفاده می کنند، دیده می شود. این سحابی، ناحیه تاریک تشکیل ستاره را مرکز توجه قرار می دهد. تلسکوپ اسپیتزر ناسا عمق این سحابی متشکل از گرد و غبار را به کمک دید فروسروخ به نمایش می گذارد. در این تصویر، اسپیتزر ستارگان تازه متولد شده ای را که در نور مرئی در پشت ابرهای تاریک پنهان می شود را نشان می دهد.
دو سحابی سبز رنگی که به صورت دو حفره، از ابر تاریک اطرافش تراشیده شده است، با نام مسیه 78 شناخته می شود. بیشتر غبار گسترده شده در دید اسپیتزر است، اما لبه ها در فروسرخ با طول موج متوسط می درخشند مانند قاب سرخ رنگی که بخش های درخشان درونی را احاطه کرده است. مسیه 78 در صورت فلکی شکارچی (جبار)، درست در شمال شرقی کمربند شکارچی، با یک تلسکوپ کوچک دیده می شود، ولی با رد باریک برجسته تاریکی از غبار کاملا متفاوت به نظر می رسد. چشمان فروسرخ اسپیتزر به درون این غبار نفوذ کرده و بخشهای درخشان درونی این سحابی را نشان می دهد. رشته ای از ستارگان نوزاد که هنوز برای تولد باید پوسته شان را بسوزانند به صورت نقاط قرمز در بیرون سحابی دیده می شوند. نهایتا این نقاط قرمز به گوی های درخشان تبدیل شده و این سحابی دو چشم را به یک هیولای چند چشم تبدیل می کند.
این تصویر ترکیبی از سه رنگ است که توسط دو تا از ابزارهای اسپیتزر در رصدهای فروسرخ را نشان می دهد. آبی نشانگر نور 6/3 و 5/4 مایکرون، سبز نور 8/5 و 8 مایکرون است و هر دو به کمک دوربین آرایه ای فروسرخ اسپیتزر گرفته شده اند. قرمز نور 24 مایکرون است که به وسیله فوتومتر تصویر بردار چند بانده اسپیتزر آشکار سازی شده است.
منبع خبر: NASA/JPL-Caltechتصویر

  امتیاز: 0.00