منو
 کاربر Online
1785 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 11 مهر 1390 [07:28 ]
  مولدهای مغناطوهیدرودینامیکی
 

مولدهای مغناطوهیدرودینامیکی

مولد MHD (مغناطوهیدرودینامیکی)، مولدی است که در آن توربین و آرمیچر چرخان کاملا حذف شده‌اند. به جای اینکه بارها با آرمیچری دوار در میدان مغناطیسی به حرکت درآیند، پلاسمایی از الکترون‌ها و یون‌های مثبت از طریق دهانه‌ای منبسط می‌شوند و با سرعت فراصوتی در میدان مغناطیسی به حرکت درمی‌آیند. حرکت بارها در میدان مغناطیسی، مانند آرمیچر مولد توربینی، طبق قانون القای فاراده،‌سبب تولید ولتاژ و روان شدن جریان می‌شود.

در حالی که در مولد معمولی «جاروهایی» جریان را به مدار بار خارجی می‌برند، در مولد MHD این کار با صفحه‌های رسانا یا الکترودها انجام می‌شود . مولد MHD ، برخلاف مولد توربینی در هر دمایی که بتوان پلاسما را با احتراق یا واکنش‌های هسته‌ای گرم کرد، کار می‌کند. دمای بالا باعث کارایی ترمودینامیکی زیادی می‌شود، که برای مقدار معینی سوخت به معنی توان بیشتر و گرمای پسماند کمتر است. وقتی از گرمای «پسماند» برای تبدیل آب به بخار و راه‌اندازی مولد با توربین بخار استفاده شود کارایی باز هم بالاتر می‌رود.

جایگزینی پلاسمای روان به جای پیچه‌های مسی در مولد فقط وقتی عملی شد که فناوری قادر به تولید پلاسماهایی با دمای بسیار زیاد شد. در نیروگاه‌های فعلی از پلاسمایی با دمای بالا استفاده می‌کنند که بر اثر احتراق سوخت‌های فسیلی در هوا یا اکسیژن تولید شده‌اند.

دانستن اینکه مولدها انرژی تولید نمی‌کنند – بلکه صرفا انرژی‌های مختلف دیگر را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند- مهم است. همان‌طور که میدانیم، انرژی ناشی از یک منبع، سوخت فسیلی یا هسته‌ای یا باد و آب،‌ برای به حرکت درآوردن توربین به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود. مولد متصل به توربین بخش اعظم این انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. برخی افراد فکر می‌کنند که الکتریسیته منبع اولیه انرژی است. اما چنین نیست. الکتریسیته نوعی حامل انرژی است که به منبع نیاز دارد.

  امتیاز: 0.00