منو
 کاربر Online
526 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 06 مهر 1390 [08:17 ]
  استانداردهای مناسب برای دانش آموزان
 

استانداردهای مناسب برای دانش آموزان

سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کودکان و نوجوانان تضمین کننده سلامت حال و آینده جامعه است.
آموزش و رشد شخصیت كودكان امروز در مدرسه شکل می‌گیرد.
فقدان استانداردهای مناسب کیف، کفش و نیمکت مدارس و همچنین عدم ‌استفاده مناسب از این وسایل و نامناسب نشستن باعث بروز برخی اختلالات بدنی شامل انحراف ستون فقرات و افتادگی شانه‌ها می‌شود.

باید شرایطی فراهم شود که دانش‌آموز نیاز به حمل لوازم زیاد نداشته باشد یا حداقل موارد را با خود همراه داشته باشد. بنابراین استاندارد کیف از نظر حجم و وزن نکته مهمی است که همواره باید به آن توجه كرد.

وسایل کیف را باید طوری چید که کتاب‌های سنگین‌تر نزدیک بدن باشند و از گذاشتن وسایل غیرضروری خودداری كرد.

پوشیدن كفش نامناسب بیماری‌های مختلفی نظیر میخچه، حساسیت‌های پوستی، درد ناحیه پاشنه و زانو را به دنبال دارد و در موارد شدید سبب فرورفتن ناخن در گوشت پا، تاول و خستگی زودرس در دانش‌آموز می‌شود. بنابراین در انتخاب كفش باید دقت لازم را به کار برد.

نشستن بیش از دو كودک در یک نیمكت مدرسه توصیه نمی‌شود.
پوشش صندلی دانش‌آموزان باید نرم باشد. چرا كه توان دانش‌آموز در طول درس گرفته می‌شود. همچنین اندازه و بلندی میز و نیمکت باید با سن و قد دانش‌آموز مطابقت داشته باشد؛ به طوری كه کف پا به راحتی با زمین تماس داشته باشد. هنگام مطالعه نیز سر و گردن نباید بیشتر از 20 درجه به طرف پایین خم شود.

افرادی که طولانی مدت مطالعه می‌کنند یا به حالت نشسته کاری را انجام می‌دهند، باید هر 20 دقیقه یک بار عضلات خود را حرکت دهند؛ به طوری که عضلات ناحیه ران، ستون فقرات و شانه نباید به طور مداوم بی‌حرکت بمانند؛ چرا كه در طولانی مدت صدمات زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند.

  امتیاز: 0.00