منو
 صفحه های تصادفی
thyroiditis
فرمان یزید به امام حسین علیه السلام برای بیعت
هوانوردی در سال 1991 و چشم انداز آینده
رشد اندام بیرونی
درمان با سلولهای بنیادی
تنش عضلانی
آتشفشانهای مریخ
گلیکوژن
متابولیسم آهن
عمق کاشت
 کاربر Online
404 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 03 مهر 1390 [17:14 ]
  ویژگی‌های کشسانی مواد
 

ویژگی‌های کشسانی مواد

در دینامیک تلاش زیادی برای درک این موضوع می کنیم که جسم‌ها در پاسخ به نیروهایی که بر آن‌ها وارد می‌شوند چرا و چگونه شتاب پیدا می‌کنند. ولی در بسیاری موارد علاقه مندیم که اطمینان یابیم که جسم‌ها شتاب پیدا نمی‌کنند.

هر ساختمانی ، از یک آسمان‌خراش چند طبقه گرفته تا محقرترین اتاقک باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که فرو نریزد.

درباره‌ی یک پل معلق ، نردبانی که به یک دیوار تکیه دارد یا جرثقیلی که سطل پر از سیمانی را بالا می‌برد نیز دغدغه‌های مشابهی وجود دارد.

هرگاه برای جسمی که بتوان آن را به صورت یک ذره در نظر گرفت ، جمع برداری نیروهای وارد بر آن صفر باشد آن جسم در تعادل است. ولی این شرط برای وضعیت‌هایی که هم‌اینک توصیف کردیم کافی نیست.

اگر نیروها بر نقطه‌های متفاوت یک جسم گسترده وارد شوند برای اطمینان یافتن از این که جسم تمایلی به چرخش ندارد به یک الزام دیگر نیز نیاز است : جمع گشتاورها گرد هر نقطه نیز باید صفر باشد. گشتاور ناشی از وزن جسم را می‌توانیم با استفاده از مفهوم گرانیگاه که در این فصل معرفی می‌کنیم محاسبه کنیم.

هنگامی که بر جسم‌های صلب نیرو وارد شود آن‌ها خم نمی‌شوند ، کش نمی‌آیند و له نمی‌شوند. ولی جسم صلب یک آرمان‌سازی است ؛ همه‌ی ماده‌های واقعی کشسان هستند و تا حدودی تغییر شکل می‌دهند. ویژگی‌های کشسانی ماده‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند. می‌خواهید که بال‌های هواپیما بتوانند اندکی خم شوند ولی نمی‌خواهید که بشکنند. چارچوب فولادی ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله باید انعطاف داشته باشد ولی نه خیلی زیاد.

بسیاری از ضرورت‌های زندگی روزانه از نوارکش گرفته تا پل معلق به ویژگی‌های کشسانی ماده‌ها بستگی دارند.

  امتیاز: 0.00