منو
 صفحه های تصادفی
رمز پراکندگی آیات قرآن
رشته بهداشت حرفه ای
دلایل شروع جنگهای مجدد بین ایران و عثمانی
چگونگی تجدد بنای اسلام به دست امام زمانعلیه‌السلام
دیاسترئومرها
تأثر امام صادق در شهادت زید
روان درمانی
تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریسیته
سیستم ها ی چند وظیفه ایMulti tasking
فرهنگ استان خوزستان
 کاربر Online
1974 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 03 مهر 1390 [07:15 ]
  ابر نو اختر fe 2011: درخشانترین ابرنواختر در 20 سال گذشته
 

در تاریخ 24 آگوست 2011 اخترشناسان از Palomar transient project کشف یک ابرنواختر در نزدیکی کهکشان M101(NGC 5457) را اطلاع دادند.
این درخشش گذرا که نخست`PTF11kly` نامیده شده بود، که درابتدا با حدود قدر 17.2 رصد شد اما خیلی سریع شروع به درخشان شدن کرد. رصدکنندگان آماتور و حرفه ای از سراسر دنیا به طور یکسان شروع به رصد آن کردند و به زودی به عنوان سوپرنوا تایید شده و نام رسمی SN 2011fe به آن داده شد.
این ابرنواختر جدید از نوع Ia در حال حاضر یکی از درخشانترین ابرنواختران قابل مشاهده از زمین در طول 20 سال گذشته است و پدیده ای بی نظیر برای رصدگران با چشم و یا با ابزار تا پایان سال 2011 و پس از آن خواهد بود.
ابرنواخترهای نوع Ia از متلاشی شدن یک جفت کوتوله سفید که نزدیک به هم گردش می کنند و به عنوان متغیرهای ویرانگر شناخته می شوند به وجود آمده است.
هنگامی که یک کوتوله سفید به مقدار کافی جرم از همدم خود می گیرد تا به جرم بحرانی 1.4 جرم خورشید(حد چاندراسکار) برسد در خودش فرو میریزد. سپس با نیروی عظیمی منفجر میشود که قابل دیدن در کل جهان هستی می شود!
مترجم: فروزنده شکوفه، دانشجوی مهندسی دانشکده فنی دکتر شریعتی
منبع: NASA

  امتیاز: 0.00