منو
 کاربر Online
1294 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 09 شهریور 1390 [09:53 ]
  چرا یک دقیقه به 60 ثانیه و ...؟
 

چرا یک دقیقه به 60 ثانیه و یک ساعت به 60 دقیقه تقسیم شده در حالی که شبانه روز تنها 24 ساعت است؟

مایکل لومباردی متخصص علوم مقیاس ها و اوزان در بخش زمان و بسامد موسسه ی ملی استاندارد و فناوری بولدر کلرادو به این پرسش پاسخ می دهد:

امروزه سیستم شمارشی ده دهی (ده بخشی) مرسوم ترین نوع شمارش است که احتمالا به این دلیل که انسان ها به آسانی می توانند به کمک انگشتانشان عمل شمارش را انجام دهند شهرت به خصوصی یافته است. تمدن هایی که شبانه روز را به بخش های کوچک تری تقسیم کردند سیستم های شمارشی متفاوتی، به خصوص دوازده دوازدهی (12 بخشی) و شصت شصتی (60 بخشی) را مورد استفاده قراردادند.

شواهد ثبت شده نشان می دهد مصریان از ساعت های خورشیدی استفاده می کردند و بیش تر مورخان بر این اعتقادند که آن ها اولین تمدنی بودند که شبانه روز را به بخش های کوچک تر تقسیم کردند.

اولین ساعت های خورشیدی در واقع تخته سنگ هایی بودند که روی هم قرارگرفته و با اندازه گیری طول و جهت سایه ایجاد شده زمان را تشخیص می داند. 1500 سال پیش از میلاد مسیح ، مصریان ساعت خورشیدی بسیار پیشرفته تری ساختند. ابزار T شکلی در زمین قرار داده می شد و این وسیله فاصله ی بین طلوع و غروب را به 12 قسمت تقسیم می کرد.

این تقسیم بندی نشان گر استفاده مصریان از سیستم دوازده دوازدهی است. اهمیت عدد 12 عموما به این واقعیت که تعداد ماههای سال قمری در یک سال 12 تا است یا احتمالا به تعداد بندهای انگشتان هر دست (3 بند در هر انگشت به غیر از شصت) نسبت داده شده است که می توان توسط انگشت شصت که خود شمرده نمی شود بقیه بندها را شمرد.

نسل بعدی ساعت خورشیدی ، اولین نماد چیزی است که ما امروزه آن را یک ساعت می نامیم. تعداد ساعات در یک شبانه روز تقریبا یکسان بودند، اما طول آنها در طی یک سال متغیر بود به این ترتیب که در تابستان طولانی تر و در زمستان کوتاه تر بودند.

انسان در آن دوران بدون دسترسی به نور مصنوعی، تاریکی شب یا روشنایی خورشید را به جای این که دو بخش از یک شبانه روز بداند، به عنوان دو قلمرو مخالف یکدیگر محسوب می کرد.

بدون بهره گرفتن از ساعت های خورشیدی تقسیم بندی بین غروب و طلوع خورشید بسیار پیچیده تر از تقسیم کردن روز بود. اگرچه در عصری که ساعت های خورشیدی برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفتند ستاره شناسان مصری اولین کسانی بودند که 36 ستاره ای که به مجموعه حلقه بهشت ها (Circle of Heavens) معروف اند و در فاصله مساوی از هم قراردارند را مشاهده نمودند.

ورود به شب و پایان آن با پدیدار شدن 18 تا از این ستارگان تعیین می شد که رویت سه ستاره از این مجموعه فلق و سه تای دیگر شفق (گرگ و میش آسمان) را نشان می داد و دوره ی تاریکی مطلق نیز توسط 12 ستاره دیگر علامت گذاری شده بود که شب را به 12 بخش تقسیم می کرد که این کار تایید دیگری بر سیستم دوازده دوازدهی بود.

در طول فرمانروایی جدید (BC 1550 – 1070) این سیستم اندازه گیری به قدری ساده شده بود که یک سری 24تایی از ستاره ها، که 12 تا از آن ها ورود به شب را نشان می دادند استفاده می شد. ساعت آبی نیز برای اندازه گیری طول شب مورد استفاده می شد و شاید دقیق ترین وسیله اندازه گیری زمان در عصر قدیم بود.

گاه شمار که یک نمونه از آن در معبد آمون در Karnak پیدا شده و به سال BC 1400 بر می گردد لوله ای است که سطوح داخلی آن به نحوی شیب دار شده که فشار آب از بالا به پایین رو به کاهش باشد و علامت گذاری های روی بدنه ی آن بخش بندی 12 تایی شب در ماه های متفاوت را نشان می دهد.

وقتی که ساعات روز و شب به 12 بخش مساوی تقسیم شدند، مفهوم 24 ساعت کاملا جا افتاد. اگر چه تا پیش از دوره ی Hellenistic، زمانی که ستاره شناسان یونانی برای محاسبات نظری خود شروع به استفاده از چنین سیستمی می کردند ، هنوز مفهوم یک ساعت های مساوی ناشناخته مانده بود.


ابرخس (Hipparchus) که فعالیت های او بین سال های BC 147 تا 127 انجام شده است، پیشنهاد کرد شبانه روز شامل 12 ساعت روشن و 12 ساعت تاریک (که بر اساس شبانه روز استوا اندازه گیری می شد) باشد و بدین ترتیب شبانه روز به 24 ساعت مساوی استوایی تقسیم شدند.


علیرغم این پیشنهاد، عامه مردم تا چندین قرن همچنان به استفاده از یک ساعتهای مساوی که تنها در طول یک فصل ثابت می ماندند مبادرت ورزیدند. (یک ساعت های مساوی تنها زمانی مرسوم شدند که برای اولین بار در قرن 14 میلادی ، ساعت های مکانیکی در اروپا ساخته شدند.)

ابرخس (Hipparchus) و دیگر ستاره شناسان یونانی تکنیک های ستاره شناسی ای را به کار گرفتند که پیش از آن توسط بابلی هایی که در بین النهرین سکونت داشتند استفاده می شد. بابلی ها به کمک سیستم شصت شصتی که از سومری ها به ارث برده بودند محاسبات ستاره شناسی انجام می دادند.

اگر چه معلوم نیست چرا عدد 60 انتخاب شده است، اما به طور خاصی برای نشان دادن کسرها مناسب است، زیرا 60 کوچک ترین عددی است که بر 6 عدد (6، 5، 4، 3، 2، 1) و همچنین بر 30، 20، 15، 12، 10 بخش پذیر است.

هر چند سیستم شصت شصتی برای محاسبه های معمولی استفاده نمی شود، اما این سیستم هنوز برای اندازه گیری زوایا، مختصات جغرافیایی و زمان استفاده می شود. در واقع، صفحه ی گرد ساعت و کره ی زمین، سیستم تقسیم بندی 4000 ساله خود را به بابلی ها مدیون اند.

اراتوستن ستاره شناس یونانی که حدود BC 276 تا 194 می زیسته است از سیستم شصت شصتی برای تقسیم بندی یک دایره به 60 قسمت به منظور ابداع سیستم عرض جغرافیایی استفاده کرد. عرض های جغرافیایی خط های افقی ای بودند که از نقاط معروف روی زمین در آن دوران می گذشتند. یک قرن بعد، ابرخس (Hipparchus) خط های عرض جغرافیایی را بهنجار کرد و آن ها را موازی و مطابق هندسه ی زمین در نظر گرفت.

او همچنین سیستمی برای خط های طولی که شامل 360 درجه بوده و از قطب شمال به جنوب امتداد می یافتند ابداع کرد. بطلمیوس (حدود 150 AD) در دانشنامه ی Almagest کار ابرخس (Hipparchus) را با تقسیم کردن هر یک از 360 درجه طولی و عرضی به بخش های کوچک تر توضیح و گسترش داد.

هر درجه به 60 قسمت و هر یک از آن ها دوباره به 60 قسمت کوچک تر تقسیم شدند. قسمت اول Partes Minutae Primae یا دقیقه اول نامیده شد که بعدها به `دقیقه` شهرت یافت. دومین تقسیم بندی Partes Minutae Secundae یا `دقیقه دوم` نامیده شد که به `ثانیه` شهرت یافت. هرچند دقیقه ها و ثانیه ها تا قرن ها بعد در زندگی روزانه به عنوان مقیاسی برای اندازه گیری زمان استفاده نمی شد.

در ساعت ها، هر یک ساعت به دو، سه، چهار یا حتی گاهی به 12 قسمت مساوی تقسیم می شد و هیچ گاه به 60 قسمت تقسیم بندی نمی شد. تا اواخر قرن 16 میلادی که ساعت هایی با عقربه های دقیقه شمار روی کار آمدند در نظر گرفتن دقیقه برای عامه مردم عملی نبود. حتی امروزه بسیاری از ساعت های دیواری و مچی تنها دقیقه ها را نشان می دهند و نه ثانیه ها را.

ما مدیون تمدن های کهن هستیم که تقسیم بندی های زمان را تعریف و حفظ کردند. جامعه ی مدرن هنوز هم یک روز را شامل 24 ساعت، یک ساعت را شامل 60 دقیقه و یک دقیقه را شامل 60 ثانیه می شناسد. البته پیشرفت علم اندازه گیری زمان، شیوه تعریف این یکاها را عوض کرده است.

زمانی ثانیه از تقسیم کردن پدیده های ستاره شناسی به بخش های کوچک تر تعریف می شد که سیستم بین المللی اندازه گیری یکاها (SI) ثانیه را به عنوان کسری از میانگین طول روز شمسی و بعدها آن را وابسته به سال استوایی تعریف کرد. در سال 1967 با تعریف ثانیه به عنوان طول زمان لازم برای تغییر 9,192,631,770 تراز انرژی اتم سزیم، ثانیه تعریف جدیدی پیداکرد. این توصیف مجدد، طلیعه ی ثبت زمان اتمی و ساعت هماهنگ جهانی UTC بود.

قابل توجه این که برای هماهنگ کردن زمان اتمی با زمان ستاره شناسی معمولا باید ثانیه های کبیسه به زمان هماهنگ جهانی UTC اضافه شوند. بنابراین، تمام دقیقه ها شامل 60 ثانیه نیستند. چند دقیقه کمیاب حدود 8 بار در هر دهه اتقاق می افتند که در واقع 61 ثانیه ای هستند.

ترجمه : مریم عباسیان به سفارش انجمن فیزیک سایت رشد
مرجع : http://www.sciam.com/article.cfm?id=experts-time-division-days-hours-minutes

  امتیاز: 0.00