منو
 صفحه های تصادفی
تولیم
بشیر بن عمرو و شهادت در کربلا
جنگلهای بارانی ونزوئلا
تیره شاتره
حرکت امام مهدی علیه السلام به سوی مدینه
انبارهای ذخیره
مفهوم صراط های مستقیم در دین اسلام
شانه ها را در تنیس بر مبنی مکانیزم آن حرکت دهید
دیود تونلی
ابی بن کعب
 کاربر Online
1630 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 09 شهریور 1390 [09:36 ]
  جشن یک قرن ابر رسانایی
 

جشن یک قرن ابر رسانایی

مدتی پیش دانشمندان یک قرن ابر رسانایی را جشن گرفتند: این کشف که در سال 1911 رخ داد حاکی از این بود که برخی مواد تا نزدیکی صفر مطلق سرد شدند، و اجازه دادند جریان الکتریکی بدون مقاومت جریان یابد.

در ابررساناهای معمولی، جریان بدون مقاومت جاری می شود زیرا تمام حامل های بار –الکترون ها- در حالت یکسانی متراکم می شوند. فیزیکدان ها این رفتار را با نظریه مشهور BCS تعریف می کنند که چگونگی حرکت الکترون ها در شبکه کریستالی ابررسانا را شرح می دهد. وقتی الکترونی حرکت می کند، شبکه را آشفته کرده و بار مثبت را جذب می کند. سپس الکترون بعدی جذب این بار مثبت شده و با الکترون اولی جفت می شود. تمام الکترونهای جفت مجموعا با هم و به صورت یکپارچه حرکت می کنند.

دانشمندان به خوبی فیزیک ابررسانا های معمولی، مانند سرب، را شرح داده اند که باید تا نزدیکی صفر مطلق در میدان مغناطیسی ضعیف سرد شوند. اما ابررساناهایی وجود دارند که در دماهای نسبتا بالاتر مثلا 30 کلوین یا بیشتر نیز وجود دارند و دانشمندان هنوز هم به دنبال تعریف مناسبی برای آنها هستند.


برگرفته از Physicsworld 29 مارس 2011

  امتیاز: 0.00