منو
 صفحه های تصادفی
ارز بازرگانی
اصول تئوری اتمی دالتون
بشارت و پیامبران
سامانیان
ابن قولویه
اختیار ، امتیاز بزرگ انسان
تاریخچه اکتشاف نفت در ایران
کاربردهای علم آتشفشان شناسی
تکنولوژی Ajax
دیگوکسین
 کاربر Online
421 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 09 شهریور 1390 [09:29 ]
  از مفهوم صوت تا ساده‌ترین موج‌های صوتی
 

از مفهوم صوت تا ساده‌ترین موج‌های صوتی

کلی‌ترین تعریف صوت یک موج طولی در محیط است. در آموزش معمولا توجه عمده‌ی ما روی موج‌های صوتی در هواست ، ولی صوت می‌تواند در گاز ، مایع ، یا جامد حرکت کند. ممکن است اگر بلندگوهای ضبط صوت استریو همسایه‌‌ی شما درست پهلوی دیوار شما باشد با انتشار صوت در یک جامد کاملاً آشنا باشید.

ساده‌ترین موج‌های صوتی موج‌های سینوسی هستند که بسامد ، دامنه و طول موج مشخصی دارند. گوش انسان به موج‌هایی در گستره‌ی بسامدی از حدود 20 تا20000 هرتز که گستره‌ی شنیداری نامیده می‌شود حساس است ، ولی از اصطلاح `صوت` برای موج‌های مشابهی با بسامدهای بالا (فراصوتی) و زیر (فروصوتی) گستره‌ی شنیداری انسان نیز بهره می‌گیریم.

به خاطر داشته باشید که در موج طولی جابه‌جایی‌ها با جهت حرکت موج موازی‌اند ، به طوری که فاصله‌های x و y موازی با یک‌دیگر اندازه‌گیری می‌شوند نه مثل موج عرضی عمود بر یک‌دیگر. دامنه‌ی A جابه‌جایی بیشینه‌ی ذره از مکان تعادل آن در محیط است.از این رو A نیز دامنه‌ی جابه‌جایی نامیده می‌شود.

  امتیاز: 0.00