منو
 صفحه های تصادفی
حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیه
رشته مجسمه سازی
محمد اقبال لاهوری
درخواست امام سجاد از یزید
فایده منطق چیست؟
گونه های مختلف خطها در عکاسی
آثار قیام 15 خرداد
کودهای سبز
دعای امام حسن عسگری علیه السلام درباره عیسی بن صبیح
چرا باید تاریخ فلسفه را مطالعه کرد؟
 کاربر Online
852 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 04 شهریور 1390 [19:12 ]
  ماهیت نیروی محرکه‌ی الکتریکی
 

ماهیت نیروی محرکه‌ی الکتریکی

در یک مدار الکتریکی باید در جایی در حلقه قطعه‌ای موجود باشد که مانند پمپ آب در یک فواره‌ی آب عمل کند. با وجود آن‌که نیروی الکتروستاتیکی سعی در هل دادن بار از انرژی پتانسیل بیش‌تر به انرژی کم‌تر دارد، ولی در این قطعه بار از انرژی پتانسیل کم‌تر به انرژی پتانسیل بیش‌تر`سربالایی` حرکت می‌کند. جهت جریان در چنین قطعه‌ای، درست مخالف آن‌چه که در یک رسانای معمولی روی می‌دهد، از پتانسیل کم‌تر به پتانسیل بیش‌تر، `سر بالایی` حرکت می‌کند.

جهت جریان در چنین قطعه‌ای، درست مخالف آن‌چه که رسانای معمولی روی می‌دهد، از پتانسیل کم‌تر به پتانسیل بیش‌تر است. عامل مؤثری که جریان را از پتانسیل کم‌تر به پتانسیل بیش‌تر به شارش در می‌آورد نیروی محرکه‌ی الکتریکی نامیده می‌شود (با کوته نوشت emf که ای ـ اِم ـ اِف خوانده می‌شود). این واژه‌ی نامناسبی است زیرا emf نیرو نیست، بلکه نظیر پتانسیل یک کمیت انرژی به‌ازای واحد بار است. یکای SI کمیت emf همان یکای پتانسیل یعنی ولت است. emf یک باتری نوعی چراغ قوه برابر یک ونیم ولت است؛ این به آن معناست که باتری روی هر کولن باری که از آن می‌گذردیک و نیم ژول کار انجام می‌دهد. emf را با نماد (E بزرگ شکسته) نشان می‌دهیم.

هر مدار کاملی که جریان پایایی داشته باشد باید شامل قطعه‌ای باشد که emf را تامین کند. چنین قطعه‌ی را منبع emf می‌نامند. باتری‌ها، مولدهای الکتریکی، سلول‌های خورشیدی، ترموکوپل‌ها، و پیل‌ها سوختی جملگی نمونه‌هایی از منبع‌های emf هستند. چنین قطعه‌های جملگی شکلی از انرژی (مکانیکی، شیمایی، گرمایی و جز آن) را به انرژی پتانسیل الکتریکی تبدیل کدره و آن را به مداری که قطعه به آن متصل است منقل می‌کنند یک منبع آرمانی emf، مستقل از جریانی که از آن می‌گذرد اختلاف پتانسیل ثابتی بین پایانه‌های خود برقرار می‌کند. نیروی محرکه‌ی الکتریکی را از نظر کمی به‌صورت بزرگی این اختلاف پتانسیل تعریف می‌کنیم.

  امتیاز: 0.00