منو
 کاربر Online
1399 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 18 مرداد 1390 [05:06 ]
  داستان پیچیده حلقه کهکشان ما
 

مشاهدات تازه رصدخانه فضایی هرشل، حلقه پیچ و تاب خورده ای از گاز چگال را در مرکز کهکشان راه شیری نشان می دهد. تنها بخشهای کوچکی از حلقه که بیش از 600 سال نوری کشیده شده، پیش تر شناخته شده بود. دید هرشل برای نخستین بار تمامی حلقه و یک پیچ خوردگی را آشکار می کند که اخترشناسان را سر در گم کرده است.
آلبرتو نوریگا_کرسپو از مرکز آنالیز و پردازش فروسرخ ناسا در انستیتو تکنولوژی کالیفرنا در پاسادنا می گوید:` ما بارها این منطقه از کهکشان راه شیری را در نور فروسرخ مورد بررسی قرار داده ایم، اما هنگامی که به تصاویر با، رزولوشن بالا که توسط طول موجهای زیر_میلیمتری هرشل گرفته شده نگاه کردیم، وجود یک حلقه به وضوح دیده شد.`
رصدخانه فضایی هرشل یک آژانس فضایی اروپایی است که در عملیات مهم با ناسا همکاری می کند. این رصدخانه نور فروسرخ زیر_میلیمتری را دیده، که به راحتی می تواند به درون گازهای غباری که میان ما و مرکز شلوغ کهکشان راه شیری قرار دارند نفوذ کند. همچنین آشکارسازهای هرشل به گونه ای طراحی شده اند که می توانند سردترین چیزها را نیز در کهکشانمان ببینند. هنگامی که اخترشناسان تلسکوپ غول پیکر را به سمت مرکز کهکشان مان نشانه رفتند، منظره ای از حلقه درونی آن گرفت که تا به حال دیده نشده بود( لوله ای چگال از گاز سرد که با غبار مخلوط شده است، که ستاره های جدید در آنها شکل می گیرند).
اخترشناسان با دیدن نمای حلقه ای در صفحه کهکشانمان شوکه شدند، بیشتر شبیه علامت بی نهایت با دو لب بود که به پهلو اشاره داشت.
در حقیقت آنها بعدا متوجه شدند که حلقه در وسط می چرخد و به همین دلیل در ظاهر دو لب (Lobe) دارد. برای اینکه متوجه شوید شکل ظاهری حلقه چگونه است، تصور کنید جسم سفتی را به شکل حلقه بیضوی درآورده و دو انتهای آن را در دو جهت مخالف بپیچانید، درنتیجه این کار یکی از طرفین آن کمی بالاتر از دیگری قرار می گیرد.
سرجیو مولیناری از انستیتو فیزیک فضای رم، ایتالیا گفت: ` این چیزی است که درباره پرتاب یک تلسکوپ فضایی مانند هرشل هیجان انگیز است، ما در حال حاضر یک راز تازه و هیجان انگیز در دست داریم که درست در مرکز کهکشان خودمان واقع شده است`.
مشاهداتی که به وسیله رصدخانه رادیویی نوبیاما در ژاپن انجام شد نتایج هرشل را با تعیین سرعت گاز چگال تر در حلقه تکمیل کرد. نتایج رادیویی نشان می دهد که کل حلقه به عنوان یک جسم واحد و با سرعت یکسانی نسبت به بقیه کهکشان در حرکت است.
حلقه در مرکز ستون راه شیری قرار گرفته (منطقه ای ستون مانند از ستاره ها در مرکز بازوهای مارپیچی عنکبوتی اش در واقع این حلقه در داخل یک حلقه حتی بزرگتر قرار دارد. دیگر کهکشان ها نیز استوانه ها و حلقه های مشابه دارند).
نمونه کلاسیک یک حلقه در ستونی در کهکشان NGC1097 است که در اینجا توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا عکس برداری شده است (حلقه در مرکز ساختار ستونی بزرگ کهکشان به روشنی می درخشد. معلوم نیست آیا حلقه گره دارد یا نه).
جزئیات چگونگی تشکیل ستونها و حلقه ها در کهکشان های مارپیچی هنوز به درستی معلوم نیست، اما شبیه سازی کامپیوتری نشان می دهد که کنش ها و واکنش های گرانشی می تواند چنین ساختارهایی را تولید کند. طبق برخی تئوری ها ستونها بر اثر کنش و واکنش گرانشی میان کهکشان ها به وجود می آید. مثلا ، ستونی که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد ممکن است بر اثر تاثیرات بزرگترین همسایه نزدیک ما یعنی آندرومدا پدید آمده باشد.
پیچش در حلقه تنها رازی نیست که در رصدخانه هرشل با آن روبه رو شده ایم. اخترشناسان می گویند که مرکز بخش چرخنده حلقه بر نقطه ای که ما به عنوان مرکز کهکشان راه شیری می شناسیم منطبق نیست بلکه کمی اختلاف میان این دو نقطه وجود دارد. مرکز راه شیری در محدوده Sagittarius A*`، جایی که یک سیاه چاله پر جرم قرار دارد، در نظر گرفته شده است. نورسیگا_کرسپو می گوید `معلوم نیست چرا مرکز حلقه و کهکشان بر هم منطبق نیست. هنوز چیزهای زیادی درباره کهکشانمان هست که باید کشف شود`.
مترجم: مریم نقدی- دانشجوی دانشکده فنی دکتر شریعتی
برگرفته از: universetody


تصویر

  امتیاز: 0.00