منو
 کاربر Online
1131 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 30 تیر 1390 [05:38 ]
  گفته ها در مورد اتفاق روز 5 شهریور را جدی نگیرید
 

این روزها سوالات زیادی در باره 5 شهریور از من می‌شود. اینکه آیا واقعاً مریخ به اندازه ماه بزرگ می‌شود و آیا ما، دو ماه در آسمان خواهیم داشت؟ اگر چه توضیح در این مورد را به اوایل شهریور موکول کرده بودم، ولی به دلیل پرسش‌های زیاد، لازم دیدم تا هم اکنون به این سوالات پاسخ دهم.
سوال: گفته می‌شود که در روز 5 شهریور، حدود نیمه شب، دو ماه در آسمان دیده خواهد شد که یکی ماه، قمر زمین است و دیگری سیاره مریخ. آیا این موضوع حقیقت دارد؟
حقیقت این است که در این شب، مریخ به نزدیک ‌ترین فاصله خود از زمین می‌رسد و در بزرگترین اندازه خود دیده خواهد شد. یادتان باشد که قطر ماه حدود نیم درجه یا 1800 ثانیه قوسی در آسمان است. مریخ در نزدیک ترین فاصله از زمین در حدود 25 ثانیه قوسی دیده خواهد شد. حالا شما قضاوت کنید که آیا ممکن است جرمی با حدود 25 ثانیه قوسی، هم اندازه جرمی، با 1800 ثانیه قوسی دیده شود؟
خیر. چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
توضیح در مورد ثانیه قوسی:
دایره به 360 قسمت تقسیم می شود. به هر قسمت یک درجه گفته می شود. پس یک دایره 360 درجه است. اگر قوسی از صفر شروع شود و از 44 درجه عبور کند و پس از عبور از دو سوم درجه، در نزدیکی 45 درجه توقف کند، حال چگونه باید قوس یا کمانی از دایره را بین 44 و 45 درجه خواند؟
برای دقت بیشتر در اندازه گیری طول کمان، هر یک درجه را به 60 قسمت تقسیم میکنیم و به هر قسمت یک دقیقه می گوییم. حال اگر طول کمان قبلی را بخواهیم بخوانیم می شود: 44 درجه و 50 دقیقه. اما طول کمان از 50 دقیقه عبور کرده ولی به 51 دقیقه نرسیده است. برای باز هم دقت بیشتر، هر دقیقه را به 60 قسمت تقسیم می کنیم و به هر قسمت یک ثانیه می گوییم. حال مجدد طول قوس کمان را می خوانیم و می شود: 44 درجه و 50 درجه و 31 ثانیه.

  امتیاز: 0.00