منو
 صفحه های تصادفی
عهدنامه مجمل
الکترون
کاربر:علی اصل هاشمی
انواع فراورده‌های نفت خام و موارد مصرف آنها
گرافهای یکریخت
فرهنگسرای نوجوان
گیاهان
نظريات يادگيري
برگ
امام حسین علیه السلام و تفسیر آیه 61 سوره آل عمران
 کاربر Online
1130 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 25 تیر 1390 [06:39 ]
  بعضی از علل سردرد
 

بعضی از علل سردرد

این نکته را باید به خاطر داشته باشید که هر فردی نسبت به چیز خاصی حساسیت دارد که باعث بروز سردرد در وی می شود. لذا بهتر است برای خود زمان شروع و خاتمه سردرد و مجموعه عواملی را که فکر می کنید باعث سردرد در شما می شوند را یادداشت کنید. با این کار بعد از مدتی، مجموعه ای از علت های اصلی سردرد خود را به دست خواهید آورد و سردرد خود را آسان تر و بهتر کنترل خواهید نمود.

محرک های سردرد معمولا برخی از خوراکی ها ، بوها و حتی رفتارهای فردی و اجتماعی هستند.

-سردردهای عصبی: هر کس که شما را تحت استرس و فشار قرار می دهد، می تواند منجر به بروز سردرد در شما شود. سردردهای عصبی به دلیل حساس شدن اعصاب مغزی رخ می دهند. سردردهای میگرنی نیز نتیجه تغییراتی در مغز می باشند. در این حالت پیام های مغزی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی خاصی می شوند که نتیجه آن اتساع رگ های خونی است. این پیام ها همچنین باعث التهاب مغز می شوند که نتیجه آن همان سردرد است.

-هوای گرم : همزمان با افزایش دمای هوا ، بروز سردردهای شدید و حتی میگرن زیاد می شود. در مطالعات جدید ثابت شده است که به ازای افزایش هر 5/4 درجه سانتیگراد دمای هوا، احتمال ابتلا به سردرد 5/7 درصد افزایش می یابد.
- فعالیت بدنی: فعالیت های بدنی سنگین می توانند منجر به بروز سردرد شوند. این فعالیت ها باعث تورم رگ های خونی سر و گردن و افزایش فشار می گردند. مثل سردرد ناشی از دویدن. این نوع سردردها به خصوص در افراد مستعد ابتلا به میگرن زیاد مشاهده می شوند.

- حذف وعده های غذایی : سردردهای ناشی از گرسنگی معمولا قابل تشخیص نمی باشند. اگر یک وعده غذایی مثل صبحانه یا ناهاررا حذف کنید، سردرد شروع می شود، حتی قبل از اینکه گرسنگی را احساس کنید. علت این امر کاهش سطح قند خون می باشد. اما این نوع سردرد را با خوردن آب نبات و .. درمان نکنید. این روش باعث افزایش ناگهانی قند خون و سپس افت شدیدتر آن می شود.

- بوهای قوی: بوهای شدید، حتی نوع خوب آن باعث تشدید میگرن در بسیاری از افراد می شوند. علت آن مشخص نیست، اما احتمالا رایحه ها باعث تحریک سیستم عصبی می شوند. شایع ترین موارد ، بوی رنگ، ادکلن، انواع خاصی از گل ها وگرد و غبار است.

- کافئین : برای افراد مستعد ابتلا به سردرد، نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه، ماده ی مناسبی است که سردرد را کاهش می دهد. در حقیقت حفظ تعادل در مصرف نوشیدنی های کافئین دار مفید می باشد. حتی بسیاری از داروهای درمانی سردرد حاوی کافئین هستند. اما زیاده روی در مصرف نوشیدنی های کافئین دار، خود باعث ایجاد سردرد می شود. حتی ترک ناگهانی مصرف این نوع نوشیدنی ها نیز باعث سردرد می شود.

  امتیاز: 0.00