منو
 کاربر Online
1289 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 23 تیر 1390 [04:54 ]
  زنگ زدگی در مریخ میتواند اشاره کند که در گذشته دور، در این سیاره آب وجود داشته است
 

اسید کربونیک یک ماده معدنی است که در شکل دهی آب نقش دارد و فرق نمی کند در زمین یا در مریخ باشد . تا حالا لایه های کمی از اسید کربونیک در مریخ پیدا شده است اما دانشمندان شروع به کنکاش کرده اند و در یافته اند که آن، در زیر یک لایه ای از اکسید آهن پنهان شده است. گفته شده که زندگی در مریخ بستگی به این دارد که آیا آب مایع برای هزاران سال و یا میلیونها سال در این سیاره حضور داشته است؟ امکان دارد که این سرنخ مهم(حضور اسید کربونیک ها) به میزان قابل توجهی به محققینی که سعی دارند بفهمند که آیا آب مایع به صورت برکه در سیاره سرخ وجود داشته است، کمک کرده باشد. چطور محققین به این نتیجه رسیده اند؟ با مطالعه شرایط مشابه در سنگهای صحرای مجاوه به این نتیجه رسیدند. به خاطر شرایط خشک و بایر، آن به محیط مریخی شبیه است. محققان میتوانند فرض کنند اسید کربونیک ها پشت لایه ای از زنگ زدگی پنهان شده اند( که آنها را از دید پنهان می کند). وقتیکه محققین سنگ های اسید کربونیک را در آزمایشگاه بررسی کردند، مشخص شد که رویه اکسید آهن ممکن است تحقیق برای پیدا کردن نشانه هایی از تاریخ آب شناسی در سیاره سرخ را دچار مشکل کند. آنها دریافتند که آن سطح را تغییر می دهد و تا حدی میزان طیفی اسید کربونیک را می پوشاند.
اما زنگ زدگی همه ی آن چیزی که آنها پیدا کردند، ‌نبود. همچنین شکلی از آب زدایی- مقاوم جلبک آبی سبز وجود داشت. این معنای بیولوژیکی بدین معناست که در اکسید آهن پوشاننده، دوره ای را که مریخ می توانسته شکلی از یک زندگی را پشتیبانی کند،‌ افزایش داده باشد. ارگانیسم ها در بیابان مجاوه از نور مرگبار فرابنفش که با اکسید آهن پوشیده شده اند ،‌ محافظت می شوند. این مکانیسم بقا به ما می گوید که ممکن است در مریخ حیات وجود داشته است. چرا این یافته های اسید کربونیکی مهم هستند؟ چون هر ماده معدنی شکل واحدی دارد که از اتم هائی که در فرکانس های مشخص می لرزند ،‌ساخته شده است. با استفاده از این اطلاعات، ‌دانشمندان سیاره شناس ،‌ ترکیب آن را شناسایی می کنند.
به خاطر لایه زنگ زده،‌ بسیاری از لایه های اسید کربونیک ممکن است نادیده انگاشته شوند بخاطر اینکه نشانه های طیفی شان پوشیده شده است.
محققان می گویند : برای تعیین بهتر مقدار لایه های اسید کربونیک در مارس، و پی بردن به وجود آب مایع و میزان آن در گذشته،‌ نیاز داریم که مشخصه های طیفی اسید کربونیک که با دیگر مواد معدنی ترکیب می شوند را بررسی کنیم.
مثل تمام زنگ زدگی ،‌ لایه ها بسیار فراگیر بودند که ناسا از وسیله ای استفاده کرد تا نمونه ها را پاک کند قبل از اینکه بررسی های طیفی را انجام دهد. با جدیدترین تجهیزات ناسا ، ممکن است بتوانیم نگاهی نزدیک تر به احتمال زندگی در مارس بیندازیم.
منبع: universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00