منو
 صفحه های تصادفی
نامه های کوفیان به امام حسین علیه السلام
درس فن آوری ساختمان های بتونی
جاسلین بل برنل
پیش گویی هایی در باره حضرت محمد - ص - و گسترش اسلام
اعجاز امام صادق علیه السلام درباره درخت خرما
قطعه الفرس «صورت فلکی»
میمون
آتش نشانی صنعتی
امیرکا
شگفتی‌های چشم
 کاربر Online
383 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 18 تیر 1390 [12:02 ]
  خازن بادی الکتریک
 

خازن بادی الکتریک

اگر فضای میان صفحه‌های یک خازن را با یک دی‌الکتریک پر کنیم، که ماده‌ای عایق از قبیل روغن، پلاستیک، میکا، کاغذ یا تفلون است. برای ظرفیت آن چه پیش می‌اید؟

مایکل فارادی که کلّ مفهوم ظرفیت به میزان زیادی مرهون تلاش‌های او است و از همین رو یکای SIی ظرفیت به اسم او نام‌گذاری شده است، برای نخستین بار در سال 1837 میلادی توجه خود را به این موضوع معطوف کرد.

او با انجام آزمایش‌هایی که با وسایل ساده‌ای انجام داد دریافت که ظرفیت یک خازن با ضریب عددی ، موسوم به ثابت دی‌الکتریک ماده‌ی عایق، افزایش می‌یابد (شکل زیر). طبق تعریف، ضریب دی‌الکتریک خلأ برابر با یک است. چون بیش‌تر هوا، فضای خالی است، ضریب دی‌الکتریک اندازه‌گیری شده برای هوا تنها اندکی بیش‌تر از یک است و معمولاً در حل مسئله‌ها مقدار آن را برابر یک در نظر می‌گیریم.

تصویر

اثر دیگر حضور دی‌الکتریک در خازن محدود ساختن اختلاف پتانسیلی است که می‌تواند بین صفحه بار خازن تا مقدار معین ، موسوم به ولتاژ فروشکست، اعمال شود.

اگر ولتاژ دو سر خازن واقعاً از این مقدار فراتر رود، ماده‌ی دی‌الکتریک فرو می‌شکند و مسیر رسانایی در بین صفحه‌های خازن تشکیل می‌شود. هر ماده‌ی دی‌الکتریک دارای مشخصه‌ای موسوم به قابلیت تحمل دی‌الکتریک یا قدرت دی‌الکتریک است، که آن مقدار بیشینه‌ی میدان الکتریکی است که آن ماده می‌تواند بدون فروشکست تحمل کند.

  امتیاز: 0.00