منو
 کاربر Online
845 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 18 تیر 1390 [12:18 ]
  ماست و ارزش تغذیه ای آن
 

ماست و ارزش تغذیه ای آن


یک وعده ماست ساده حاوی ۸ تا ۱۲ گرم قند لاکتوز بدون قندهای اضافی است. در صورتی که ماست حاوی میوه، عصاره میوه، شربت ذرت پر فروکتوز، شربت نیشکر یا سایر شیرین کننده ها باشند، قند آنها هم را باید نظر بگیرید. به ماست اغلب شکر اضافه می شود و همچنین ممکن است روی آن لایه ای از مواد مختلف برای مخلوط کردن با ماست گذاشته شده باشد، که آن هم به کالری ماست اضافه می کند.

اغلب کارشناسان تغذیه ماست کم چربی یا بدون چربی را توصیه می کنند. منافع تغذیه ای ماست ماست غنی از پروتئین، کلسیم، ویتامین های گروه b است و در بسیاری از موارد با ویتامین d هم غنی می شود. یک وعده ۲۵۰ گرمی از ماست حاوی ۸ تا ۱۲ گرم پروتئین است.

ماست یک منبع عالی کلسیم است، به طوری که یک بسته ۲۵۰ گرمی آن حاوی یک سوم میزان کلسیم لازم روزانه شما ست. ماست نسبت به میزان مشابه از شیر گاو اندکی بیشتر کلسیم دارد. ماست همچنین منبعی غنی از پتاسیم، ریبوفلاووین، ویتامین b12 و فسفر است. چند وعده خوردن ماست کم چربی یا بی چربی در روز می تواند کمبودی که اغلب کودکان و بزرگسالان در میزان لازم روزانه کلسیم، پتاسیم، و ویتامین d دارند، را برطرف کند.

ماست تازه حاوی باکتری های مفیدی است که به حرکات معده نظم می دهد، و احتمالا ایمنی بدن را تقویت می کند. به طور طبیعی روده انسان دارای انواع خاصی باکتری است و اگر از طریق موادی مانند ماست، مقدار آنها افزایش یابد، هضم غذا تسهیل می شود.

ماستی که غلیظ تر و سفت تر از ماست های معمول است، انواع کم چربی یا بدون چربی آن را انتخاب کنید، که نسبت به ماست های معمول دو برابر بیشتر پروتئین دارد و میزان قند آن نصف آنها است.

ماست گوسفندی غنی تر و چرب تر از ماست گاوی است، میزان کلسیم آن دوبرابر آن است و پروتئین بیشتری هم دارد.
ماست شیر بز یکی از محبوب ترین ماست ها در سراسر جهان است. به طور معمول این ماست از شیر کامل بز تهیه می شود، نسبت به ماست گاوی قوام نرم تری دارد و اندکی مزه شیرین و شور دارد.
میزان کلسیم آن کمتر است و معمولا چربی بیشتری دارد، اما با چرخ کردن ان می توانید میزان چربی ان را کم کنید.
می توانید به جای خامه یا مایونز از مقدار مشابه ماست بی چربی در سالادها و سایر غذاها استفاده کنید.
می توانید به سس گوشت ماست ساده اضافه کنید تا به نرم شدن گوشت کمک شود.
با افزودن خیار خردشده و نعنا به ماست بی چربی، یک راه لذت بردن از ماست است.

ماست پرچرب یا ماست شیر کامل، تقریبا ۳/۵درصد چربی دارد و یک فنجان ماست ساده پرچرب دارای تقریبا ۲۲۵کالری است.
ماست کم چرب از شیر یک درصد یا ۲درصد تهیه می شود و حاوی ۲درصد تا ۵درصد چربی است. یک فنجان ماست ساده کم چرب تقریبا ۱۵۰ کیلوکالری دارد. ماست بدون چربی از شیر بدون چربی تهیه می شود و دارای مقدار اندکی چربی است.یک فنجان ماست بدون چربی، دارای تقریبا ۵۰ کالری است.
سعی کنید ماست های ساده را انتخاب و خود آنها را طعم دار کنید.

  امتیاز: 0.00