منو
 کاربر Online
269 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 15 تیر 1390 [12:37 ]
  درباره سیاره ناهید (ونوس)
 

معنای کلمه ی ونوس:
در نجوم اساطیری، ونوس در نظر رومی ها خدای زیبایی و در یونان اسمش اَفرُدیت بود.
شما چه وزنی در سیاره ناهید خواهید داشت؟
ناهید و زمین تقریبا یک اندازه هستند. پس شما در آن سیاره با تقریب خیلی خوبی همان وزنی را خواهید داشت که در زمین دارید. اگر شما در زمین 32 کیلوگرم داشته باشید، در سیاره ناهید 29 کیلوگرم خواهید داشت.
سیاره
سیاره ی ناهید مدت ها از همه ی سیاره های درونی اش (نسبت به خورشید)ناشناخته تر بود. ناهید جو دارد. اما به دلیل چگالی بیشتر اتمسفر (جو) ناهید نسبت به زمین، نفوذ به دنیای سیاره ناهید بسیار مشکل است و این کار دانشمندان را مشکل کرده است. اما دانشمندان اخیرا این امکان را پیدا کردند که وارد ابرهای فشرده آن بشوند و تصوری ازسطح آن بدست بیاورند. آنجا آتشفشان ها و کوه هایی وجود دارد که شبیه زمین نیستند.
ما اطلاعات کمی در مورد این سیاره داریم. مثلا اینکه چه شکلی است و چه ویژگی هایی دارد. با این وجود با استفاده از وسایل ویژه و سفینه ها ،دانشمندان رازهایی را که مدت ها در این جهان رمزگونه بود را گشودند.
در دهه ی 1970 اتحاد جماهیر شوروی سفینه هایی را به سمت سیاره ناهید فرستاد. این سفینه های تحقیقاتی به دلیل گرمای شدید سیاره، تنها چند ساعت، قبل از این که نابود بشوند، کارایی داشتند. این سفینه ها،عکس هایی را از سیاره گرفته و به زمین برای بررسی فرستادند.
زمین یک خواهر دارد
ناهید از راه های مختلف خواهر سیاره ای زمین است. تقریبا از نظراندازه، شیمی، قدرت جاذبه و چگالی نزدیک به زمین است. به عبارت دیگر ناهید از موادی مشابه زمین و تقریبا به همان اندازه تشکیل شده است. ناهید شامل آتشفشان و کوه و ساحل شنی است. درست مثل زمین.
به هر حال اگر آنها دوقلو اند،ناهید جفت بدجنس است. ناهید یک جهان مرده است که دمای سطحش می تواند یک وعده ی غذا را در زمان کوتاهی بپزد. هیچ جایی وجود ندارد تا در برابر این کادوی همیشگی پناه بگیریم. اتمسفر ناهید به طور کلی شامل کربن دی اکسید است، که آن را یک مکان سمی می سازد. هیچ موجود زنده ای هرگز نمی تواند در ناهید زنده بماند.
گرم شدن جهانی(سیاره ای):
در روزهای اولیه ی ناهید، 4 بیلیون سال زمینی قبل، ناهید خیلی شبیه زمین بوده است. هر دو یکسان بوده اند. اما در یک دوره ی چند میلیون ساله، نیروها در ناهید شرایطی کاملا متفاوت به وجود آوردند. ناهید خیلی بیشتر از سیاره ی ما به خورشید نزدیک شد. آن عامل باعث شد که تغییراتی زنجیروار و توقف ناپذیر در ناهید اتفاق بیفتد و آن را به حیات آتشین بکشاند. بخاطرنزدیکی بیشترش به خورشید، دمای ناهید باید فقط کمی بیشتر از زمین می شد. اما با گرم تر شدن سیاره آب تبخیر شد. این افزایش بخار در اتمسفر باعث یک چرخه و گرم شدن کل سیاره شد که توقف ناپذیرهم بود. بخار آب یک گاز گل خانه ای بسیار تاثیرگذار است. (گاز های گلخانه ای با جذب کردن، باعث خارج نشدن هوای گرم از اطراف سیاره می شوند). افزایش بخار آب باعث افزایش دما می شود و این باعث افزایش تبخیر آب می شود و این خود به افزایش دوباره ی دما کمک می کند. بالاخره تمام آب سطحی ناهید بخار شد و به اتمسفرش رفت. این اتمسفر به طور فعال انرژی خورشید را در خودش گیر می اندازد که این باعث می شود سطحش با دمای بیشتری نسبت به حالت طبیعی اش باشد. در نتیجه دما در ناهید می تواند به حدود 482 درجه ی سلسیوس برسد.
سیاره ناهید خشک است
زمین یک لایه ی محافظ به نام لایه ی ازون دارد. این لایه ی محافظ باعث گذر نکردن اشعه ی فرابنفش به زمین می شود. ناهید لایه ی ازون ندارد. درنتیجه اشعه ی فرابنفش به طور مستقیم وارد جو آن می شود. در طی چندین بیلیون سال، این اشعه، به آهستگی باعث تجزیه شدن مولکول های آب به هیدروژن و اکسیژن شده است. در نتیجه امروز مقدار کمی آب در ناهید باقی مانده است.
جغرافیا
ناهید تعداد زیادی آتشفشان دارد. ما مطمئن نیستیم، اما به نظر می رسد که ناهید آتشفشان بیشتری نسبت به بقیه ی سیاره های منظومه ی شمسی داشته باشد. به نظر می رسد که با اینکه آتشفشان ها در زمین گاهی فوران انفجاری دارند، فوران در ناهید از شدت کمتری برخوردار باشد. به هر حال این اعتقاد هست که آن ها هرگز فوران نمی کنند. اما تصور دیگری هم هست که گدازه ها به آرامی روی سطح حرکت می کنند. ناهید فضای کوهستانی کم، اما سطح هموار وسیعی دارد. دهانه های آتشفشان و شواهدی وجود دارد که رویه ناهید مدت ها پیش حرکت کرده، بسیار شبیه به سطح و پوسته ی زمین که امروزه حرکت دارد. بر خلاف سطح زمین هیچ شواهدی وجود ندارد که ناهید هم سیستم صفحات زمین ساختی دارد.
از غرب به شرق
اگر یک جوری راهی پیدا کنی که از گرمای سوزان روی سطح ناهید جان سالم به در ببری، خیلی سریع متوجه چیزی متفاوت با روزهای زمین می شوید. ناهید به آرامی می چرخد به طوری که یک روز ناهید بیشتر از 100 روز زمین طول می کشد و اینکه درست بر خلاف همه سیاره ها، در جهت حرکت عقربه های ساعت می چرخد.
بر خلاف اینکه خورشید در زمین از شرق طلوع و در غرب غروب می کند در ونوس خورشید از غرب طلوع و در شرق غروب می کند.
قمر ها:
ونوس قمری ندارد.
بخاطر اینکه ونوس بسیار به زمین نزدیک است، خودش را به صورت براق ترین سیاره در آسمان شب نشان می دهد.
مترجم: نیوشا رحیمی
دانش آموز انجمن نجوم پژوهش سرای دانش آموزی آسمان- منطقه یک تهران
برگرفته از: univrtsetodey

  امتیاز: 0.00