منو
 صفحه های تصادفی
حبابهای صابون
خشکسالی اقتصادی - اجتماعی
فرزندان و همسران امام باقر علیه السلام
بزرگنمایی تلسکوپ
رشته زبان و ادبیات عربی
آزمایش تشدید آونگ ها-1
سالم بن عمرو و شهادت در کربلا
پدیده نابودی زوج
جریان تولید شیشه تخت
زاویه حد(المپیاد)
 کاربر Online
1012 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 13 تیر 1390 [12:31 ]
  کمربندهای تابشی وَن آلن
 

کمربندهای تابشی وَن آلن

در عالم ذره‌های باردار بسیار زیادی به‌طور سرگردان و با سرعت‌های فوق‌العاده زیادی در حرکت‌اند. این ذره‌ها را پرتوهای کیهانی می‌نامند و از پروتون‌ها، هسته‌ی اتم هلیوم (ذره‌ی آلفا)، الکترون‌های پر انرژی و ... تشکیل شده‌اند.

این ذره‌ها، افزون بر این که برای فضانوردان خطرناک‌اند، برای دستگاه‌های الکترونیکی موجود در فضا نیز خطرناک‌اند. خوشبختانه برای ما در سطح زمین، بیش‌تر این ذره‌های باردار را میدان مغناطیسی زمین منحرف می‌کند. بعضی از آن‌ها در دور دست‌های میدان مغناطیسی زمین به دام می‌افتند و کمربندهای تابشی ون آلن را تشکیل می‌دهند.

شکل زیر مقطع کمربندهای تابشی ون آلن (Van Allen)، بدون آنکه بادهای خورشیدی آن را واپیچیده کند.
کمربندهای تابشی ون آلن از دو حلقه به شکل کلوچه‌ی میان‌تهی در اطراف زمین تشکیل شده‌اند و در سال 1958 به نام ون آلن، که از داده‌های گردآوری شده توسط ماهواره‌ی اکسپلورر I به وجود آن‌ها پی برد، نامگذاری شدند.

تصویر

فضانوردان در فاصله‌های ایمن بسیار پایین‌تر از این کمربندهای تابشی دور زمین می‌گردند. توفان‌های خورشیدی ذره‌های باردار را به صورت فواره‌های عظیمی پرتاب می‌کنند که بسیاری از آن‌ها از نزدیک زمین می‌گذرند و در میدان مغناطیسی آن به دام می‌افتند.

شفق شمالی (نورهای شمالی) پدیده‌ی زیبایی است که بر اثر برخورد ذره‌های باردار موجود در کمربند ون آلن با مولکول‌های جوی به وجود می‌آید .در نیمکره‌ی جنوبی، این پدیده شفق جنوبی نامیده می‌شود.

  امتیاز: 0.00