منو
 کاربر Online
800 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 11 تیر 1390 [15:24 ]
  چشم انداز جدید در اسب شاخدار
 

تصویر جدید مادون قرمز از درون منطقه ( Monoceros ) اسب شاخدار چه زرق و برق دار و زیبا شده است. تصویر این صورت فلکی از رصدخانه ESO در شمال شیلی و به وسیله تلسکوپ VISTA با چشم انداز شگفت انگیز گرفته و بررسی آن در نور مرئی و مادون قرمز انجام شده است.
این تلسکوپ، منظره را با دوربین با حساسیت بالا گرفته است. در این تصویر ویستا قادر به نفوذ در تاریکی و گرد و غبار کیهانی شده و با نفوذ در ماده گرد و غبار در میان ستارگان، به وسیله دریافت باد های شدید ذرات و تابش ساطع شده، ستاره های جوان و داغی را اشکار کرده است.
جیم امرسون از دانشگاه کمبریج گفت: وقتی من برای اولین بار این تصویر را دیدم بسیار شگفت زده شدم. این تصویر، ستارگان فعال مخفی شده در داخل ابرهای گرد و غبار عظیم را نشان می دهد. اگرچه در آسمان، خیلی شبیه سحابی شکارچی ممکن است به نظر برسد. این ستارکان جوان تازه متولد شده در فاصله ای در حدود 2700 سال نوری از ما قرار گرفته اند. پیرترین این ستاره ها کمتر از ده میلیون سال قدمت دارند.
در ابرهای مولکولی مانند R2 Monoceros، با درجه حرارت پایین و تراکم نسبتا بالا، احتمالا هیدروژن تحت شرایط خاصی، طول موجهای شدیدی را که خیلی به مادون قرمز نزدیک است منتشر می کند. بسیاری از قله ها و سازه های قرمز که در عکس ظاهر شده، ممکن است درخششی از ملکول های هیدروژن در ستارگان جوان باشد.
منبع: universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00