منو
 کاربر Online
1453 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 23 خرداد 1390 [17:17 ]
  تجسم زندگی بدون در اختیار گرفتن انرژی
 

تجسم زندگی بدون در اختیار گرفتن انرژی

سعی کنید زندگی را قبل از در اختیار گرفتن انرژی مجسم کنید. زندگی در خانة بدون لامپ‌های الکتریکی، یخچال‌ها، دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی، تلفن، رادیو و تلویزیون را در نظر بگیرید – حالا کاری به اتومبیل نداریم. شاید زندگی بدون این‌ها زیباتر به نظر برسد، اما این کار فقط در صورتی امکان‌پذیر است که بتوانیم ساعت‌ها کار دشوار را که صرف رخت‌شویی، آشپزی، و گرم‌کردن خانه‌ها می‌شد نادیده بگیریم. همین‌طور باید از مواقع اضطراریِ پیش از اختراع تلفن که دستیابی به موقع به پزشک چه‌قدر دشوار بوده است چشم‌پوشی کنیم و هنگامی که آمار مرگ و میر کودکان سرسام‌آور بود.


امروزه، چنان به منافع فن‌آوری عادت کرده‌ایم که آگاهی ما از وابستگی به سدها، نیروگاه‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی، شبکة برق رسانی، پزشکی جدید، و علم جدید کشاورزی برای بقا بسیار اندک است. وقتی غذای خوبی را با ولع می‌خوریم، کم‌تر به فن‌آوری‌ای که صرف کاشت، برداشت، و رساندن آن به سر سفرة ما شده است فکر می‌کنیم.

وقتی لامپی را روشن می‌کنیم، کم‌تر به شبکة انتقال برقی فکر می‌کنیم که نیروگاه‌های با فاصلة زیاد از هم را با خط‌های انتقال نیروی حیاتی مولد صنعت، حمل و نقل، و برق‌رسانی به جامعة ماست. هر کسی که علوم و فن‌آوری را «غیر انسانی» می‌داند قادر به درک این مطلب نیست که این علوم و فن‌آوری تا چه حد زندگی ما را به راه‌های مختلف انسانی‌تر کرده‌اند.

  امتیاز: 0.00