منو
 کاربر Online
727 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 23 خرداد 1390 [16:57 ]
  مواظب باشید! دیر شام نخورید!
 

مواظب باشید! دیر شام نخورید!

خوردن در ساعات نامناسب و پایانی شب دو برابر بیش از غذا خوردن در ساعات مناسب روز باعث چاقی می شود هر چند میزان کالری دریافتی در این وعده های غذایی با هم برابر باشد .

این تحقیق روی حیوانات انجام شده ، ولی نتایج به قدری واضح و روشن است که بر ضرورت انجام این پژوهش روی انسان ها تاکید می کند .

موش هایی که به آنها اجازه داده می شد در ساعات نامناسب غذا بخورند ، بیش از موش هایی که در ساعات مناسب غذا می خوردند ، به چاقی دچار می شدند.

برای انسان ها شب زمان خوابیدن و استراحت است که دمای بدن به طور طبیعی کاهش می یابد . غذا خوردن در شب با ریتم 24 ساعته بدن شما در تضاد است . سطوح لپتین در خون بالا می رود و به طور طبیعی اشتهای شما کاهش می یابد و اگر شما در شب پرخوری کنید این ریتم را بر هم زده اید .

بروز چاقی به عوامل بسیاری بستگی دارد و نباید افراد تصور کنند هر قدر خواستند در طول روز غذا بخورند و با پرهیز از خوردن در شب جلوی چاق شدن شان را بگیرند یا لاغر شوند.

همچنین طی مطالعه ای 94 نفر مورد بررسی قرار گرفتند و میزان غذا خوردن انها طی 3 روز بررسی شد. طی این 3 روز آنها در مرکز تحقیقاتی بودند و هر قدر که می خواستند غذا می خوردند . مشخص شد که 29 نفر از انها عادت داشتند در شب و بین ساعات 11 شب تا 5 صبح غذا بخورند و در حداقل یکی از این سه روز این کار را کردند . 65 نفر بقیه این عادت را نداشتند. این افراد 3 سال و نیم در این پژوهش شرکت داشتند و دیده شد کسانی که عادت به غذاخوردن در شب داشتند بیشتر وزن اضافه کردند.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که بهترین راه برای حفظ وزن مناسب خوردن صبحانه ، ناهار و شام است . اگر شام سبکی خورده اید و باید تا دیروقت بیدار بمانید ، خوردن یک غذای ساده در ساعات 8 یا 9 شب مناسب است . البته دقت کنید که این غذا را باید ساده باشد نه اینکه مثلا یک بشقاب پراز ماکارونی را نوش جان کنید!

  امتیاز: 0.00