منو
 صفحه های تصادفی
عوامل جهش زا و تشخیص آنها
معجزه پیامبر در خانه جابر بن عبدالله
ستارگان نهر
عوامل موثر در کار کنترلرهای ترافیک هوائی
باریتوکلسیت
زمین شناسی مهندسی
واژه‌نامه علوم پزشکی
حفاظت در برابر مواد پرتوزا
عایشه
مدار محاسبه فاصله از طریق امواج آلتراسونیک بوسیله میکروکنترلر
 کاربر Online
627 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 23 خرداد 1390 [16:57 ]
  مواظب باشید! دیر شام نخورید!
 

مواظب باشید! دیر شام نخورید!

خوردن در ساعات نامناسب و پایانی شب دو برابر بیش از غذا خوردن در ساعات مناسب روز باعث چاقی می شود هر چند میزان کالری دریافتی در این وعده های غذایی با هم برابر باشد .

این تحقیق روی حیوانات انجام شده ، ولی نتایج به قدری واضح و روشن است که بر ضرورت انجام این پژوهش روی انسان ها تاکید می کند .

موش هایی که به آنها اجازه داده می شد در ساعات نامناسب غذا بخورند ، بیش از موش هایی که در ساعات مناسب غذا می خوردند ، به چاقی دچار می شدند.

برای انسان ها شب زمان خوابیدن و استراحت است که دمای بدن به طور طبیعی کاهش می یابد . غذا خوردن در شب با ریتم 24 ساعته بدن شما در تضاد است . سطوح لپتین در خون بالا می رود و به طور طبیعی اشتهای شما کاهش می یابد و اگر شما در شب پرخوری کنید این ریتم را بر هم زده اید .

بروز چاقی به عوامل بسیاری بستگی دارد و نباید افراد تصور کنند هر قدر خواستند در طول روز غذا بخورند و با پرهیز از خوردن در شب جلوی چاق شدن شان را بگیرند یا لاغر شوند.

همچنین طی مطالعه ای 94 نفر مورد بررسی قرار گرفتند و میزان غذا خوردن انها طی 3 روز بررسی شد. طی این 3 روز آنها در مرکز تحقیقاتی بودند و هر قدر که می خواستند غذا می خوردند . مشخص شد که 29 نفر از انها عادت داشتند در شب و بین ساعات 11 شب تا 5 صبح غذا بخورند و در حداقل یکی از این سه روز این کار را کردند . 65 نفر بقیه این عادت را نداشتند. این افراد 3 سال و نیم در این پژوهش شرکت داشتند و دیده شد کسانی که عادت به غذاخوردن در شب داشتند بیشتر وزن اضافه کردند.

نتایج این پژوهش نشان می دهد که بهترین راه برای حفظ وزن مناسب خوردن صبحانه ، ناهار و شام است . اگر شام سبکی خورده اید و باید تا دیروقت بیدار بمانید ، خوردن یک غذای ساده در ساعات 8 یا 9 شب مناسب است . البته دقت کنید که این غذا را باید ساده باشد نه اینکه مثلا یک بشقاب پراز ماکارونی را نوش جان کنید!

  امتیاز: 0.00