منو
 صفحه های تصادفی
زیرخانواده زبان های هند و ایرانی
عیوب انکساری
معنای لغوی دین
گریپ فروت «داروئی»
تترا دینام
جنگ افزار شیمیایی
بنی هاشم در کربلا
آشنایی با دانشمندان
جشنواره ها و جوایز مهم سینمایی
عزم عراق و اندوه ام سلمه
 کاربر Online
622 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 [13:38 ]
  تصویر نورهای گذرای سبز کمیاب که از ماه گرفته شده است
 

مشاهده نورهای سبز از خورشید، در غروب خورشید یک پدیده کمیاب است، اما از آن کمیاب تر مشاهده نورهای سبز هنگام غروب ماه می باشد. با وضعیت های بی نظیر جوی در سر پارانال در شیلی، یک عکاس از ESO جستجو کرد که بهترین تصویر گرفته شده از ماه تا کنون کدامها هستند. او مشاهده کرد، هدال یک سری تصاویر از غروب ماه کامل با درخشش سبز رنگی، در یک صبح زود در پارانال گرفته است.
چه اتفاقی می افتد که باعث می شود نورهای سبز ظاهر می شوند؟
جو زمین نور را مثل یک منشور عظیم خمیده یا منحرف می کند. تاثیر آن در لایه های متراکم تر پایین تر جو، بیشتر است، بنابراین، اشعه های نور از ماه یا خورشید به سمت پایین کمی خمیده شده اند. طول موج های کوتاهتر بیشتر از طول موج های بلندتر شکسته می شوند. بنابر این از دید یک ناظر، به نظر می رسد نور سبز از خورشید یا ماه از یک جایگاهی بالاتر از نور نارنجی و قرمز می آید. وقتیکه وضعیت ها درست باشند، علاوه بر تاثیر سراب بخاطر دمای سطح شیب دار در جو، نور سبز توهم زایی به طور گذرا قابل رویت در لبه بالاتر در دیسک خورشیدی و ماه می باشد، وقتیکه نزدیک به افق باشد. هدال به عنوان مهندس الکترونیک در ESO کار می کند. او گفت که خیلی متعجب زده و خوشحال شدم که نورهای سبز خیره کننده را از ماه گرفتم.
برگرفته از: UNIVERSETODAYتصویر

  امتیاز: 0.00