منو
 کاربر Online
1009 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 10 اردیبهشت 1390 [05:17 ]
  خوردن مــاهــی و مـیـگـو تا چه میزان در سلامت انسان موثر است؟
 

خوردن مــاهــی و مـیـگـو تا چه میزان در سلامت انسان موثر است؟

نوع تغذیه، تأثیر مهمی در سلامت یا بیماری انسان دارد. همان گونه که تغذیه صحیح می تواند انسان را از گزند بیماری ها مصون نگه دارد و سلامت انسان را تأمین کند، تغذیه نامناسب نیز می تواند موجب ابتلای انسان به بسیاری از اختلالات شود.

گروهی از مواد غذایی که تأثیر مهمی در سلامت انسان و پیشگیری از بیماری ها دارند، ماهی و آبزیان هستند. این مواد غذایی مفید که دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی هستند، چنانچه به مقدار کافی یعنی هفته ای 2 تا 3 بار در برنامه غذایی افراد گنجانده شوند در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و حتی کنترل و کمک به بهبود عوارض و اختلالات مختلف، اثرات مهمی خواهند داشت.

گوشت آبزیان دارای پروتئین، چربی، آب، مواد معدنی، ویتامین و…. می باشد ، که درصد این ترکیبات در آنها متفاوت بوده و به نوعی بر کیفیت پروتئین و ارزش غذایی آنها تأثیر گذار است.

سرشار از ویتامین های مختلفی چون گروه A، B، D، K و E است. مواد معدنی موجود در گوشت ماهی نظیر فسفر، کلسیم، آهن، سلنیوم، منیزیوم، فلوئور، ید و سایر ریزمغذی ها می باشند که همگی اثر مهمی در سلامتی انسان دارند.
مصرف ماهی و آبزیان به علت داشتن امگا ـ 3، در پایین آوردن چربی خون تأثیر مهمی دارد، همچنین در حفظ تعادل فشار خون و نگهداری آن در حد مناسب مؤثر است.

ماهی در بینایی مؤثر است و موجب افزایش قدرت بینایی می شود.
مصرف ماهی در سلامت انسان در پیشگیری از عفونت مؤثر است؛ به این ترتیب که با افزایش قدرت دفاعی بدن، انسان را در مقابل عفونت ها مصون نگاه می دارد.

  امتیاز: 0.00