منو
 کاربر Online
607 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 07 اردیبهشت 1390 [06:59 ]
  دستگاه تهویه‌ی مطبوع
 

دستگاه تهویه‌ی مطبوع

دستگاه تهویه‌ی مطبوع دقیقاً بر همین اساس یخچال کار می‌کند. در این مورد ، فضای یخچال اتاق یا تمام ساختمان است. پیچه‌های تبخیر کننده در داخل و متراکم کننده در خارج قرار دارند ، و پروانه‌ها هوا را درون این‌ها به گردش می‌آورند (شکل زیر).

در تأسیسات بزرگ پیچه‌های متراکم کننده اغلب با آب خنک می‌شوند. در تهویه‌ی مطبوع کمیت‌هایی که بیش‌ترین اهمیت عملی را دارند عبارت‌اند از آهنگ انتقال گرما (جریان گرمای H از فضایی که باید خنک شود) و توان ورودی متراکم کننده .

نوع جالبی از این دستگاه‌ها تلمبه‌ی گرمایی است که با خنک کردن هوای بیرون ، ساختمان‌ها را گرم می‌کند ، آن‌ها مثل یخچالی عمل می‌کنند که داخل آن در بیرون باشد. پیچه‌های تبخیر کننده در بیرون قرار دارند ، جایی که آن‌ها از هوای سرد گرما می‌گیرند ، و پیچه‌های متراکم کننده ، در داخل‌اند. جایی که آن‌ها گرما را به هوای گرم‌تر می‌دهند. با یک طراحی ویژه ، گرمای QH که در هر چرخه به داخل داده می‌شود می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای از کار W لازم برای آوردن گرما به آن‌جا بزرگ‌تر باشد.
برای انتقال گرما از جسم سردتر به جسم گرم‌تر همواره مقداری کار مورد نیاز است.

گرما خود‌‌به‌‌خود از جسم گرم‌تر به سردتر شارش می‌یابد ، و برای معکوس کردن این شارش به کار اضافی از خارج نیاز داریم. تجربه نشان می‌دهد که ساختن یخچالی که گرما را بدون کار اضافی از جسم سردتر به گرم‌تر انتقال دهد ناممکن است. اگر هیچ کاری مورد نیاز نباشد ، ضریب عملکرد بی‌نهایت خواهد بود. چنین وسیله‌ای را یخچال بدون نیاز به کار می‌نامیم ؛ این نظیر موجود افسانه‌ای اسب تک شاخ و رستوران با غذای رایگان است.


تصویر

  امتیاز: 0.00