منو
 صفحه های تصادفی
برهمکنش dп-pп
هوانوردی در سالهای 1918 تا 1939
فرایند نشر
شعرای کلاسیک
تلمیح
فرهنگسرای انقلاب
تأسیس بانک ملی ایران
باونیت
ضربان قلب
ذرات تشکیل دهنده رسوبات
 کاربر Online
910 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 28 فروردین 1390 [05:15 ]
  داستان پیروزی جریان متناوب بر جریان مستقیم
 

داستان پیروزی جریان متناوب بر جریان مستقیم

در سال 1880 میلادی بحث‌های داغ و تندی بین دو مخترع در مورد بهترین روش توزیع توان الکتریکی صورت گرفت. توماس ادیسون موافق جریان مستقیم(dc)یعنی جریان پایداری که با زمان تغییر نمی‌کند بود. جورج وستینگهاوس از جریان متناوب (ac) حمایت می‌کرد که ولتاژها و جریان‌ها به‌طور سینوسی تغییر می‌کنند. او معتقد بود که مبدل‌ها می‌توانند برای بالابردن و پایین آوردن ولتاژ ac ولی نه dc مورد استفاده قرارگیرند، ولتاژهای پایین برای استفاده‌ی مصرف‌کنندگان ‌ایمن‌ترند ولی ولتاژهای بالا و جریان‌های کم مربوط به آن‌ها برای انتقال توان در فاصله‌ی زیاد به علت کم‌تر کردن اتلاف در کابل‌ها بهترین هستند.

سرانجام، وستینگهاوس پیروز شد و بیش‌تر وسایل خانگی امروز و سامانه‌های توزیع نیروی صنعتی با جریان متناوب کار می‌کنند. هر وسیله‌ای که دو شاخه‌ی آن را به خروجی دیوار می‌زنید از ac استفاده می‌کند، و بسیاری از وسایلی که از باتری نیرو می‌گیرند نظیر رادیو و تلفن بی‌سیم از dcایجاد شده توسط باتری برای ‌ایجاد و تقویت جریان‌ها‌ی متناوب بهره می‌گیرند. در دستگاه های مخابراتی نوین، از جمله دستگاه خبردهی و تلویزیون نیز مدارها به‌طور وسیع از acاستفاده می‌کنند.

یکی از مزیت‌های بزرگ توزیع توان الکتریکی ac بر dc این است که بالا بردن و پایین آوردن ولتاژ با ac بسیار آسان‌تر از dc است. در انتقال توان در فاصله‌های دور می‌خواهیم تا حد امکان از ولتاژ هر چه بالاتر و جریان هر چه کوچک‌تری استفاده کنیم، این اتلاف در خط‌های انتقال کاهش می‌دهد و می‌توان از سیم‌های هر چه کوچک‌تری استفاده کرد و در مواد صرفه‌جویی نمود. خط‌های انتقال امروزی به‌طور معمول از ولتاژ‌های rms از مرتبه‌ی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، ملاحظات ایمنی و الزامات عایق‌بندی در ایجاد وسایل و توزیع توان خانگی و صنعتی ولتاژهای به نسبت پایین را تحمیل می‌کنند. ولتاژ استاندارد برای سیم‌کشی خانگی در امریکا و کانادا و برای بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایران است. تبدیل لازم ولتاژ بااستفاده از مبدل‌ها صورت می‌گیرد.

  امتیاز: 0.00