منو
 کاربر Online
940 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 25 فروردین 1390 [18:25 ]
  افزایش مصرف غذا های آماده در بین دانش آموزان
 

افزایش مصرف غذا های آماده در بین دانش آموزان


نحوه ونوع تغذیه در جامعه از سوی خانواده و سپس از سوی رسانه ها ارائه می شود..
تبلیغات گسترده در مورد مواد غذایی غیر مفید و حتی زیان آور باعث شده است تا سلیقه غذایی جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان تغییر قابل توجهی پیدا کند و دیگر از سفره های رنگی همراه با غذاهای سنتی و بوهای اشتهاآور در بسیاری از خانه ها خبری نیست.

نشستن در کنار سفره، تقویت کننده رابطه عاطفی بین اعضای خانواده هاست؛ کاهش ارتباطات عاطفی بین اعضای خانواده ها موجب شده است تا فرزندان به غذاهای آماده و فست فودها روی آورند و در این بین هر کس غذای خود را به دست گرفته و در گوشه ای مشغول به خوردن می شود یا در خیابان غذای خود را صرف کرده و به خانه می آید.
ذائقه فرزندان تغییر کرده است به گونه ای که دیگر غذاهای خانگی را نمی پسندند و حتی در مدارس به جای عرضه مواد غذایی انرژی زا و مقوی، پفک و چیپس عرضه می شود و بروز انوع بیماری های گوارشی، پوستی، یبوست های طولانی های مدت و خستگی های غیر متعارف از عواقب مصرف این گونه تنقلات است.

شرم و خجالت، چشم و هم چشمی، حس برتری جویی، تبلیغات، کاهش ارتباطات خانوادگی، افزایش مغازه های فست فود، کاهش آشپزی های خانگی، تغییر ذائقه فرزندان، عدم آگاهی دانش آموزان از زیان های فست فودها و کمرنگ بودن نقش مربیان بهداشت در مدارس از دلایل افزایش مصرف فست فودها و خوراکی های مضر در بین دانش آموزان است.
وی ادامه داد: متأسفانه افزایش چاقی در بین دانش آموزان دبیرستانی، راهنمایی و دبستانی به اندازه ای رسیده که به خانواده ها باید هشدار دهیم چرا که چاقی بیش از اندازه باعث تحرک کمتر و انزوای فرزندان آنها می شود و هیچ علت دیگری غیر از مصرف نوشابه های رنگی و گازدار و فست فودها برای آن سراغ نداریم؛ علی رغم زیان های اعلام شده در خصوص استفاده از نوشابه های گازدار، مردم ایران ۴ برابر استاندارد جهانی، نوشابه مصرف می کنند که طبعاً این نوع الگوی مصرف به فرزندان آنها نیز انتقال پیدا کرده است.

  امتیاز: 0.00