منو
 کاربر Online
661 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 25 فروردین 1390 [18:24 ]
  غفلت از تغذیه ی صحیح
 

غفلت از تغذیه ی صحیح

نقش الگوی صحیح مصرف غذایی در حفظ سلامت انسان و پیشگیری از بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، افزایش فشارخون، افزایش چربی خون و انواع سرطانها در کاهش مرگ و میرها موثر است.

گرایش به سمت فست فودها، نداشتن فعالیت بدنی و خو گرفتن با زندگی ماشینی باعث شده آمار بیماریهای قلبی و عروقی، سرطانها و... به شدت سلامت افراد را تهدید کند. به طوریکه ۴۶ درصد زنان و ۴۴ درصد مردان دچار اضافه وزن و ۵۹ درصد زنان و ۳۶ درصد مردان مبتلا به فشارخون بالا هستند.
مصرف بی رویه نوشابه های گازدار یکی از عوامل عمده بروز چاقی است و چاقی زمینه ساز انواع بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و انواع سرطانهاست.

فقط تعداد کمی از ایرانیها روزانه ۵ واحد میوه و سبزی مصرف می کنند و میوه ها و سبزیها جزو مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند که مصرف روزانه و مقدار کافی آن، می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماریهای مزمنی چون دیابت نوع ۲، سکته مغزی، سرطان و چاقی داشته باشند.

افرادی که در خوردن گوشت قرمز زیاده روی می کنند ۱۳ تا ۱۵ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
عادات و رفتارهای غذایی غلط مثل سرخ کردن غذاها، مصرف چربی اضافی، مصرف نمک اضافی در موقع صرف غذا در کنار کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی از جمله عواملی هستند که سلامت مردم را به خطر انداخته اند.

پزشکان معتقدند اگر مردم مصرف نمک خود را روزانه ۳ گرم کاهش داده و ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه داشته باشند، بیماریهای قلبی و فشارخون که عامل اصلی سکته ها هستند تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.
بررسیها نشان می دهد که ۴۶ درصد زنان و ۴۴ درصد از مردان ایرانی دارای اضافه وزن هستند و به همین دلیل باید شیوه زندگی در جامعه ما اصلاح شود.

نگاهی به آمار بیماریهای غیرواگیر مثل بیماریهای قلبی و عروقی، انواع سرطانها، بیماریهای دستگاه و... که وزارت بهداشت آنها را اعلام می کند، می توان به این واقعیت پی برد که ایرانیها از مسیر سلامتی و تندرستی منحرف شده و به سمتی می روند که در نهایت می بایست برای برگشت از آن مسیر، هزینه زیادی پرداخت کنند و بعضا راه برگشتی هم وجود ندارد.

  امتیاز: 0.00