منو
 کاربر Online
1019 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 23 فروردین 1390 [05:05 ]
  توهم در مفهوم میدان الکتریکی
 

توهم در مفهوم میدان الکتریکی

مفهوم میدان الکتریکی می‌تواند تا حدودی توهم‌زا باشد زیرا یک میدان الکتریکی را نمی‌توان به‌طور مستقیم دید. خط‌های میدان الکتریکی می‌توانند کمک بزرگی برای تجسم میدان الکتریکی باشند و باعث شوند که آن‌ها واقعی‌تر به نظر بیایند. یک خط میدان الکتریکی خط یا منحنی‌ای تصوری است که به‌گونه‌ای در میان ناحیه‌ای از فضا کشیده می‌شود که مماس بر آن در هر نقطه در جهت بردار میدان الکتریکی در آن نقطه است. شکل زیر این ایده‌ی بنیادی را نشان می‌دهد. مفهوم خط‌های میدان را نخستین بار میشل فارادی دانشمند انگلیسی (1170 تا 1246 هـ ش ) مطرح کرد. وی آن‌ها را `خط‌های نیرو` نامید ولی واژه‌ی `خط‌های میدان` مناسب‌تر است.

خط‌های میدان الکتریکی جهت بردار E را در هر نقطه نشان می‌دهند، و فاصله‌ی بین‌ آن‌ها تصور عامی درباره‌ی بزرگی بردار E در هر نقطه فراهم می‌کند. آن‌جا که بردار E قوی است، خط‌ها را به‌گونه‌ای می‌کشیم که نزدیک به‌هم خوشه شوند؛ آن‌جا که بردار E ضعیف‌تر است خط‌ها فاصله‌ی بیشتری از هم دارند. میدان الکتریکی در هر نقطه‌ی خاص جهت یکتایی دارد، در نتیجه‌ از هر نقطه‌ی میدان تنها یک خط میدان می‌تواند عبور کند. به بیان دیگر خط‌های میدان هرگز یک‌دیگر را قطع نمی‌کنند.


تصویر

  امتیاز: 0.00