منو
 صفحه های تصادفی
آزمایش قطره روغن ملیکان
درمان با هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم
آونگ بالستیک
درس زبان انگلیسی1 نوبت صبح
عوامل موثر در اقتصادی شدن مواد معدنی
خصال مظفرالدین شاه و وضعیت کلی ایران در عهد او
Event handlers
نرخ شناور ارز
آمی تریپتیلین
فلسفه گریه بر شهید
 کاربر Online
534 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 19 فروردین 1390 [15:09 ]
  نگاهی به تئوری نسبیت خاص
 

نگاهی به تئوری نسبیت خاص

اكتشافات در فيزيك اتمي و تابش برای رد نظریات فيزیك كلاسيك كافي بودند. در زمان نيوتون پذيرفته شده بود كه فضا و زمان از هم مستقل هستند؛ هرچند که نيوتون پی برده بود كه نمي توان بطور ایده آل فضاي مطلق داشت و بایست توسط حرکات نسبی آن را تشخيص دهيم. اما سپس در سال 1905 « اینشتین » با طرح جدیدی که به صورت زیر مطرح می شود؛ پيشرو شد. نظریه او چنین بود که هيچ يك ازگزينه هاي زمان وفضا مطلق نیستند؛ بلکه با یکدیگر مرتبط اند و هردو با اندازه گیریهای حاصل از دستگاه مرجع معینی تعریف می شوند.

این تئوری که تئوری نسبیت خاص نامیده می شود؛ مشکل خاصی نداشت، حتی به شکل ساده قابل ارائه در دبیرستان بود. پارادوکس دوقلوها از مسائل چالش برانگیز نظریه نسبیت انشتین بود. بطوریکه برادر متحرک به دور زمین جوان باقی می ماند و دیگری که روی زمین بود پیر می شود. یکی از فرضیات مطرح شده توسط هویگنز وجود ماده ای به نام اتر بود که برای انتقال امواج الکترومغناطیسی در فضا وجود آن را توصیه نموده بود که این ، از فرضیات مردود محسوب می شود.

  امتیاز: 0.00