منو
 صفحه های تصادفی
ذوالفقار؛ شمشیر آسمانی
ژرژ ادوارد لومتر
سودومالاکیت
فرق معجزه با سحر و جادو
سوسمارهای آبی و سمندرها
عبدالرحمن بن ابی نجران
امر پیامبر به دوستی حسنین علیهماالسلام
امام سجاد علیه السلام در کنار قتلگاه کربلا
PageRank گوگل
مضاربه
 کاربر Online
721 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 15 فروردین 1390 [10:47 ]
  برهم کنش‌های الکترومغناطیس
 

برهم کنش‌های الکترومغناطیس

برهم کنش‌های الکترومغناطیس به ذره‌هایی مربوط می‌شوند که دارای ویژگی‌ای به نام بارالکتریکی‌اند، صفتی که به‌اندازه‌ی جرم بنیادی است. درست همان‌گونه که جسم‌های جرم‌دار توسط نیروی گرانشی شتاب می‌گیرند، جسم‌های دارای بارالکتریکی نیز توسط نیروی الکتریکی شتاب پیدا می‌کنند. جرقه‌ای الکتریکی مزاحمی که شما پس از ساییده‌ شدن کفش‌هایتان روی فرش هنگام دراز کردن دست به سوی دستگیره فلزی در احساس می‌کنید ناشی از بارهای الکتریکی‌ای است که بین انگشت شما و دستگیره‌ی در نشت می‌کنند.

جریان‌های الکتریکی نظیر آن‌هایی که در یک چراغ قوه یا تلویزیون وجود دارند به سادگی جریان‌هایی از ذره‌های بارداری هستند که در پاسخ به نیروهایی الکتریکی درون سیم‌ها در شارش‌اند. حتی نیروهایی که اتم‌ها را برای تشکیل ماده‌ی جامد گرد هم نگه می‌دارند و نیز نیروهایی که مانع عبور اتم‌های جسم جامد از درون یک‌دیگر می‌شوند به‌طور بنیادی از برهم‌‌کنش‌های بین ذره‌های باردار درون اتم‌ها ناشی می‌شوند.

  امتیاز: 0.00