منو
 کاربر Online
1024 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 25 اسفند 1389 [21:25 ]
  نوروز از ديدگاه نجومي و لحظه تحويل سال 1390
 

مسیر ظاهری حرکت خورشید در كره آسمان، دایره البروج ناميده مي شود و در دو نقطه، صفحه ی استوای آسمان را قطع می کند . یکی از این نقاط اعتدال بهاری و ديگري اعتدال پاييزي است. خورشيد هر سال از اين دو نقطه عبور مي كند. ويژگي هاي اين دو نقطه تقريبا با هم يكسان است و هر كدام مي توانست به عنوان شروع سال توسط ايرانيان باستان مورد استفاده قرار گيرد. اما از آنجا كه پس از نقطه اعتدال بهاره زمين به سمت رويش و تولدي نو پيش مي رود، در حاليكه پس از نقطه اعتدال پاييزه زمين به سمت برگ ريزان و از دست دادن فضاي سبز خود ميرود، لذا ايرانيان باستان با توجه به ويژگيهاي بهار و فصل بعد از آن، نقطه اعتدال بهاري را به عنوان شروع سال خود انتخاب كردند. نقطه اعتدال بهاری، نوروز ، شروع هر سال جدید برای ما ایرانیان می باشد. ذكر اين نكته لازم است كه نقطه ی اعتدال بهاري در حال جا به جا شدن است. حرکت نقطه ی اعتدال فروردین را حرکت تقدیمی اعتدالین يا رقص محوري زمين می گویند . پس نقطه ی اول فروردین همیشه در یک صورت فلکی نخواهد بود . این نقطه 2000 سال پیش درصورت فلکی حمل بوده است ولی امروز به صورت فلکی حوت منتقل شده است.

دبير گروه انجمن نجوم سايت رشد، شروع سال نو هجري شمسي 1390 را به همه دانش آموزان و علاقه مندان به علم نجوم و ستاره شناسي و همه مردم كشورمان تبريك و تهنيت عرض مي كند.

لحظه تحويل سال نو طبق اعلام مركز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به شرح زیر می باشد:

ساعت 2 و 50 دقيقه و 45 ثانيه

روز دو‌شنبه 1 فروردين 1390 هجري شمسي

مطابق 16 ربيع‌الثاني 1432 هجري قمري

و 21 مارس 2011 ميلادي

  امتیاز: 0.00