منو
 صفحه های تصادفی
شوید
خاک لمون رسی شنی
تفاوت فلسفه با علم
فلاسفه اسلامی
کوالا
فلسفه رجعت
ضرورت هماهنگی دعا و عمل
شهر با توپوگرافی جلگه‌ای و ساحلی
دانشکده حسابداری و مدیریت
نقش مدرسه در تکوین شخصیت
 کاربر Online
982 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 23 اسفند 1389 [09:11 ]
  فیزیک در پایان قرن نوزدهم
 

فیزیک در پایان قرن نوزدهم

زمانی که قرن 19 به پایان خود نزدیک می شد؛ فیزیکدان های زمان احساس کردند که فیزیک تقریباً یک مسئله پیچیده است. ابتدا عناصر اولیه مورد بررسی فیزیک، فضا و زمان مطلق فرض شدند.اصول نسبی علم مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس و تصوری که شامل ذرات گسسته و غیر قابل تقسیم بود از این اصول پیروی می کردند.

اما این خوشنودی، دیری نپایید. در زمانی کم تر از 10 سال با کشف رادیو اکتیویته، الکترون، کوانتوم انرژی و نسبیت خاص، تصور ما را از دنیای فیزیک متحول نمود. این امر لازمه ي ایجاد بازنگری موثر در مسایل فیزیک شد. پدیده ي رادیو اکتیویته در سال 1895 توسط «هنری بکرل» کشف شد؛ چنانچه مشخصه ی بارز عمده ی آن تششع انواع مختلف اشعه های ناشناخته از اتم هاي سنگين و شناخته شده علم شيمي بود.

منشأ ایجاد اين تششعات و انرژي شان يك معماي بزرگ بود؛ در اين مرحله ابتدا فرض کردند که انرژي از جسم آزاد می شود. اما تحقيقات بعدی نشان داد كه برای این دلیل، ضرورتي وجود ندارد بلکه اين يك ارتباط بي نظير علت و معلول است.
درطی دهه آخر قرن 19، تحقيقات زیادی روي پدیده تخليه الکتریکی بخار با فشار پايين انجام شد. توسط این پدیده می توان راههاي موثری به منظور توليد خلاء (فضاي خالي) ایجاد نمود. این مثال خوبی از چگونگي پيشرفت در فناوری است که بطور مستقيم تحت تاثیر پيشرفت علم فيزيك واقع می شود.

در این مرحله گستره جديدي از پديده هاي فیزیکی کشف شد. شاید بزرگترين پدیده در این مرحله اكتشافات اشعه x توسط «ويلهلم كوندراد رونتگن»باشد. قدرت اين اشعه درحد نفوذ كردن در ساختار داخلي بدن انسان بود.

البته در ابتدا مشاهده این پدیده، يك معما بود؛ اما پس از گذشت چند سال از کشف امواج الكترومغناطيس، كه همچون نور لامپ اما با طول موج كوتاه مورد بررسی قرار می گرفت. پس از تولید اشعه x، توسط فشرده كردن يك جسم جامد به نام «تارگيت» ، اشعه كاتدی تولید شد. اشعه كاتدی از الكترود هاي منفي درون يك محفظه خلاء خارج مي شد.

«جوزف جون توماسون » كسي بود كه برای اولین بار دریافت اشعه كاتدی ذرات باردار منفی باجرم بسیار كوچك هستند. در واقع اگر فرض شود جرمشان كمتر از 001/0جرم اتم هيدروژن باشد، از اين رو خواص اشعه كاتد ی وابسته به ماده ای است که از آن، این اشعه خارج می شود.

  امتیاز: 0.00