منو
 صفحه های تصادفی
امام علی علیه السلام و قتل عمرو بن عبدود در جنگ خندق
کاردان عمران و نوسازی روستاها
درهم روی روده
زنبور گزیدگی و آلژرى نسبت به سم زنبور
شاه سلیمان
احترام ویژه به امام حسین علیه السلام
ریا
انواع لکه‌بر
ابومنصور بن احمد
شوینده دندان
 کاربر Online
774 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  یکشنبه 22 اسفند 1389 [10:16 ]
  ایزد خواست و آثار دوره ساسانی
 

نخستین اثر تاریخی که پس از ورود به خاک فارس می‌توان از آن نام برد ویرانه‌های شهر و «ایزدخواست» است که به فاصله 141 متری اصفهان واقع است. درون شهر قدیمی ایزد خواست. خانه‌های تنگ و کوچه‌های تنگ است که وضعیت دوره ساسانی را نشان می‌دهد. چهار طاقی عهد ساسانیان که آتشکده و نیایشگاه بود تا قلعه بوده‌است که در قرن نهم هجری به مسجد تبدیل شده است و چند سال پیش ویران شده و بخش‌هایی از آن باقی مانده‌است.

اقلید و آثار دوره ساسانی

در دامنه یکی از کوههای اقلید که تل فلات نامیده می‌شود گودالی وجود دارد که د رسنگ کنده‌اند که مردم آن گودال را گودال دختر گبر می دانند و کنار آن کتیبه‌ای به زبان پهلوی ساسانی در 21 سطر بر لوحه ای به درازای تقریباً 2 متر و پهنای 88 سانتی‌متر بر سنگ کنده شده‌است که هنوز اهل فن درباره آن تحقیق نکرده‌اند.

نقش رجب نمایانگر چیست و در کجاست؟

در سه کیلومتری شمال تخت جمشید جانب راست جاده سوشه که به سوی اصفهان می‌رود، فضای کوچکی است در عقب رفتگی کوه و نقوشی از اردشیر بابکان و شاپور اول در آن‌جا حجاری شده‌است و نقش رجب یک نام محلی است. مرحوم فرصت‌الدوله در کتاب آثار عجم آن را نقش قهرمانان می‌خواند. آثار نقش رجب شامل سه نقش برجسته است. سمت روبرو نقش برجسته اردشیر بابکان را نشان می‌دهد که شعار سلطنت را از مظهر اهورامزدا می‌گیرد. د ر وسط آن‌ها نقش دو طفل دیده می‌شود که یکی ظاهراً ولیعهد و دیگری حامل گرز شهریاری است‌. پشت سر اردشیر خواجه‌سرائی مگس‌پران بدست دارد و شخصیت عالی قدرتر به حال کرنش ایستاده‌است. کمی عقب‌تر خارج از نقش‌های مذکوره تصویر «کرتیر: موبد معروف و مقتدر دوران شاهنشاهان ساسانی به حال احترام با نوشته‌های مفصل به زبان پهلوی ساسانی به نظر می‌رسد و نوشته دیگری نیز هست که ترجمه آن چنین است.
«آئین زرتشت از بین رفته بود من که شاهنشا هم آن را از نو برقرار نمودم»

دو نقش برجسته دیگر تصویر شاپور اول فرزند اردشیر بابکان را نشان می دهد نقش جانب راست مظهر اهورامزدا را سوار بر اسب نشان می‌دهد که شعار شهریاری را به شاپور در حال سواری بر اسب می‌بخشد. در نقش جانب چپ شاپور سوار بر اسب است و نه نفر از بزرگان کشور پشت سر وی ایستاده‌اند و علائم خاندان‌های بزرگ بر کاه‌های آن‌ها نمودار است.

در نقش رستم علاوه بر آثار هخامنشی چه اثری از ساسانیان وجود دارد؟

در چهار کیلومتری حاجی‌آباد در جوار آثار هخامنشی نقوش عصر ساسانی دیده می‌شود.
تصویر مهر نرسی (295 تا 304 میلادی) پسر شاپور اول دیده می‌شود که حلقه شهریاری را از مظهر آناهیتا (ناهید) می‌گیرد. از نقش‌های مهم نقش رستم مربوط به دوره ساسانی عبارتست از نقش پیروزی شاپور اول بر والدین امپراتو روم. د راین حجاری شاپور اول با کمال حشمت بر اسب نشسته و والدین در مقابل زانوی خود را بر زمین زده‌است. یک نفر رومی هم که تصور می‌شود «سیریادیس» cyriadis رقیب والدین است که جلو اسب شاپور اول ایستاده و دست به سوی او دراز کرده و ظاهراً حلقه امپراتوری روم شرقی به وی سپرده می‌شود. پشت سر شاپور، تصویر «کرتیر» موبد بزرگ آن دوره دیده می‌شود. علاوه بر این نقش‌ها، نقش هرمز دوم ساسانی را نشان می‌دهد که دشمن خود را با اسب وی روی هم غلطانیده‌است و علاوه بر آن شاپور ذوالاکتاف نیز به خوبی دیده‌است می‌شود و سپس نقش بهرام دوم و بهترین نقش‌ها که دیده می‌شود حجاری مربوط به اردشیر بابکان است که حلقه شهریاری را از اهورامزدا می‌گیرد.

  امتیاز: 0.00