منو
 کاربر Online
386 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  یکشنبه 22 اسفند 1389 [08:54 ]
  مناطق اقلیم پارس
 

شمالی‌ترین نقطه از اقلیم پارس ، ایزد خواست در شمال آباده است و جنوبی ترین نقاط آن از منطقه ریشهر در ساحل بوشهر آغاز شده و همه سواحل خلیج فارس را تا جزیره هرمز رادر بر می‌گیرد و مناطق مختلف آ ن شامل اقلید پاسارگاد، مرودشت، فهلیان کازرون، شاپور، برازجان، فراشبند، فیروزآباد، جهرم، مهران، ابرقو و مناطقی که آثار دوره هخامنشی و ساسانی بدست آمده‌است.
استاد علی‌اصغر حکمت وزیر معارف (فرهنگ) در مقدمه کتاب اقلیم پارس می‌نویسد که از بدو تاسیس سلطنت پارسیان یعنی زمان کیخسرو (کوروش) شاهنشاه بزرگ ایران تا کنون سرزمین پارس باعث افتخار ایرانیان بوده‌است.

خدمات پارسیان به فرهنگ و تمدن ایران

اساتید فن از نقاش و خطاط و کاشی ساز و حجار و معمار و منبت کار و غیره آن که همه از اقلیم پارس برخاسته اند به دیگر بلاد ایران زمین چون خراسان، ماوراالنهر و خارج از ایران نظر هندوستان رفته‌اند وآثاری از خود به یادگار گذاشته‌اند که حسن سلیقه و کمال ذوق آن‌ها رانشان می‌دهد (مراجعه شود به مقدمه کتاب اقلیم پارس ص ج نوشته مرحوم علی اصغر حکمت)

  امتیاز: 0.00