منو
 کاربر Online
1475 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 15 اسفند 1389 [09:47 ]
  تغذیه و سلامت دهان و دندان
 

تغذیه و سلامت دهان و دندان

تصویر

بروز هرگونه ناهنجاری در تغذیه و وضعیت ایده آل بهداشتی، فقر یا عرضه ناکافی مواد غذایی و همچنین عدم آگاهی از نحوه تغذیه درست، منجر به سوءتغذیه در افراد می‌شود.
اگر سوءتغذیه درمان نشود، ممکن است باعث بروز عفونت و بیماری‌های مختلف شود.
گزارش‌ها نشان می‌دهد که سرانه مصرف شیر در ایران 91 کیلوگرم در سال است، در حالی که در اروپا این سرانه 300 کیلوگرم برآورد می‌شود.
میزان کم مصرف لبنیات بر سلامت دندان‌ها اثر گذاشته و به آن ها نیز آسیب شدید وارد می‌سازد.

تغذیه نامناسب موجب پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شود که این بیماری‌ها بر زندگی فرد تاثیر منفی داشته و موجب کاهش اعتماد به نفس، ناتوانی در جویدن غذا می‌شود. اگرچه رابطه بسیار کمی بین میزان مرگ و میر و بیماری‌های دهان و دندان مشاهده می‌شود، ولی هزینه درمان‌های دندانپزشکی بسیار گران می‌باشد.
یک ضایعه برگشت‌ناپذیر از دست‌دادن بافت سخت دندانی به علت عوامل شیمیایی و بدون دخالت باکتری‌ها می‌باشد. مواد غذایی که حاوی اسیدها هستند می‌توانند باعث این مشکل شوند. این اسیدها در میوه، آب میوه و سرکه یافت می‌شوند.
با خوردن مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان برای مثال ویتامین و بتاکاروتن که به وفور در بسیاری از میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات، دانه‌ها و مغزهای گیاهان یافت می‌شوند از بسیاری بیماری‌های لثه جلوگیری می‌شود.

  امتیاز: 0.00