منو
 کاربر Online
1197 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 09 اسفند 1389 [10:03 ]
  آیا انرژی مکانیکی همواره به طور مستقیم در دسترس است؟
 

آیا انرژی مکانیکی همواره به طور مستقیم در دسترس است؟

اساس اجتماع فناورانه‌ی ما توانایی استفاده از چشمه‌های انرژی غیر از توان عضلانی است. گاهی ، انرژی مکانیکی به طور مستقیم در دسترس است ؛ مثلاً توان آب و توان باد. ولی بیش‌ترین انرژی ما از سوزاندن سوخت‌های فسیلی (زغال ، نفت و گاز) و از واکنش‌های هسته‌ای فراهم می‌آید. انرژی به دست آمده از آن‌ها به گرما تبدیل می‌شود. این برای گرمایش ساختمان‌ها ، پخت و پز و فراوری شیمیایی مستقیماً مفید است ، ولی برای به راه انداختن ماشین یا راندن یک وسیله‌ی نقلیه به انرژی مکانیکی نیاز داریم.


بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم چگونه از یک چشمه ، گرما را بگیریم و تا جایی که امکان دارد مقدار بیش‌تری از آن را به انرژی مکانیکی یا کار تبدیل کنیم. این همان چیزی است که در موتورهای بنزینی اتومبیل‌ها ، موتورهای جت هواپیماها ، توربین‌های بخار در نیروگاه‌های برق ، و بسیاری از دستگاه‌های دیگر صورت می‌پذیرد. در قلمرو جانداران فرایندهای کاملاً مشابهی صورت می‌گیرد ، انرژی غذا `می‌سوزد` (یعنی ، کربوهیدرات‌ها با اکسیژن ترکیب می‌شوند و آب ، کربن‌دی‌اکسید و انرژی حاصل می‌شود) و بخشی از آن در عضله‌های جاندار به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود تا روی محیط اطراف آن کار انجام گیرد.

  امتیاز: 0.00