منو
 صفحه های تصادفی
bunion
حضور معجزه آسای امام رضا در تدفین پدر
توصیه امام جواد علیه السلام به حاکم سیستان درباره یکی از یاران
طبقه‌بندی سنگهای شیمایی و بیوشیمیایی
سمت چپ لوای پیامبر
مدار ریموت لیزری
گرافهای منظم
قلع
تزلزل در ارکان دینی و الهیات غرب
معرفی بازی هایی که در بروز خلاقیت موثرند
 کاربر Online
543 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 09 اسفند 1389 [09:52 ]
  آیا شارش گرما از جسم سرد به سوی جسم گرم قانون اول ترمودینامیک را نقض می‌کند؟
 

آیا شارش گرما از جسم سرد به سوی جسم گرم قانون اول ترمودینامیک را نقض می‌کند؟

بسیاری از فرایندهای ترمودینامیکی به طور طبیعی در یک جهت انجام می‌شوند اما در جهت مخالف انجام نمی‌گیرند. برای مثال ، گرما همواره از جسم گرم به جسم سردتر شارش می‌کند و هرگز در جهت مخالف آن صورت نمی‌گیرد. شارش گرما از جسم سرد به سوی جسم گرم قانون اول ترمودینامیک را نقض نمی‌کند ؛ زیرا در این حالت انرژی پایسته می‌ماند.

اما این عمل در طبیعت انجام نمی‌گیرد؟ چرا نه؟ به عنوان مثالی دیگر ، توجه کنید که تبدیل کامل انرژی مکانیکی به گرما آسان است ، و این عمل هر وقت از ترمز اتومبیل برای متوقف کردن آن استفاده کنیم صورت می‌پذیرد. در جهت عکس ، وسایل بسیار زیادی وجود دارند که گرما را به طور مختصر به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند (موتور اتومبیل یک نمونه‌ی آن است). ولی حتی باهوش‌ترین مخترعان هیچ وقت در ساختن ماشینی که گرما را به طور کامل به انرژی مکانیکی تبدیل کند موفق نبوده‌اند. بار دیگر ، چرا نه؟

پاسخ این دو پرسش به جهت‌های فرایندهای ترمودینامیکی مربوط است و قانون دوم ترمودینامیک نامیده می‌شود. این قانون در کارایی یک موتور یا یک نیروگاه محدودیت‌های اساسی ایجاد می‌کند. این قانون همچنین محدودیت‌هایی در کم‌ترین انرژی ورودی لازم برای به راه انداختن یک یخچال به وجود می‌آورد. از این رو قانون دوم با بسیاری از مسائل عملی مهم ارتباط مستقیم دارد.

قانون دوم را می‌توان برحسب مفهوم انتروپی نیز بیان کرد ، که معیاری کمی از درجه‌‌ی بی‌نظمی یا کاتوره‌ا‌ی بودن دستگاه است. انگاره‌ی (ایده‌ی) انتروپی کمک می‌کند تا شرح دهیم که چرا جوهر آمیخته شده با آب هیچ وقت خودبه‌خود از آن جدا نمی‌شود و چرا ما هرگز بعضی فرایندهای به ظاهر ممکن را مشاهده نمی‌کنیم.

  امتیاز: 0.00