منو
 کاربر Online
1004 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 07 اسفند 1389 [08:57 ]
  علل بوی ناخوشایند عرق زیر بغل و راههای مقابله با آن
 

علل بوی ناخوشایند عرق زیر بغل و راههای مقابله با آن


علل شایع عبارت اند از :

- دوران بلوغ
- وجود استرس
- دیابت
- مصرف زیاد گوشت
- رژیم های گیاه خواری
- عدم توانائی در هضم بعضی غذا ها
- یبوست


- بعضی نوشیدنی ها و بعضی غذاها اختصاصا باعث این قبیل مشکلات می شوند مثل : سیر پیاز زرد چوبه و بعضی غذاهای تند، قهوه ، مرغ و جوجه های سرخ شده ممکن است حاوی چربی هایی باشند که ایجاد بو کنند.

راه های از بین بردن بوی ناخوشایند عرق
استحمام روزانه برای از بین بردن میکروب ها ضروری است. فراموش نکنید دوش گرفتن با آب به تنهایی بی‌فایده است چون آب نمی‌تواند این فرآورده‌های بدبو را از روی سطح پوست پاک کند. تنها راه حل، کمک گرفتن از شامپو و صابون‌ها است. این محصولات می‌توانند محیط زندگی باکتری‌های روی سطح پوست و درون عرق را مختل کرده و آنها را از روی بدن پاک کنند.

استفاده از مواد ضد عرق و ضد بو و همچنین تعویض لباس ها به صورت روزانه مناسب ترین راه از بین بردن این مشکل خواهد بود. معمولا بوی بدن بعد از دوش گرفتن از بین می رود ولی اگر به نظافت لباس ها اهمیت نداده و آنها را زود به زود تعویض نکنید و نشویید عرق شما که روی لباس باقی مانده است در اثر باکتری ها تبدیل به بوی بسیار بد و زننده ای می شود که برای اطرافیان شما ناخوشایند است.

توجه به جنس پارچه لباس هم بسیار مهم است. لباس‌های نخی و کتانی عرق را بهتر به خود جذب می‌کنند، در حالی که لباس‌های نایلونی عرق را از سطح بدنتان کمتر جذب کرده و با باقی ماندن این عرق در سطح پوست، بوی بد بدن از راه می‌رسد.

زیر پیراهن‌های نخی برای آقایان بسیار موثر است چرا که عرق را به خود جذب کرده و این عرق می‌تواند از سطح پارچه‌های نخی بخار شود.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب نیز در برخی موارد توصیه می‌شود. از خوردن غذاهای پر ادویه نیز خودداری کنید.
در مورد بیماریهای مولد بوی نامطبوع درمان بیماری تحت نظر پزشک توصیه می‌شود.

دختران نوجوانی که دوران بلوغ را سپری می‌کنند باید بیش از دیگران به بهداشت و پاکیزگی پوست خود اهمیت دهند، چون در دوران بلوغ به دلیل افزایش هورمون‌ها ، ترشحات غدد عرق زیر بغل افزایش می‌یابد.

  امتیاز: 0.00