منو
 کاربر Online
667 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 30 بهمن 1389 [13:44 ]
  مشکلات ناشی از چاقی
 

مشکلات ناشی از چاقی
چاقی عبارت است از ذخیره بیش از حد چربی در بدن که نتیجه آن زیاد شدن وزن بدن می باشد.
چاقی باعث عدم چالاکی می شود و فرد را با مشکلاتی روبرو می کند. این فرد زود خسته می شود و خیلی از کارها و تفریحات را نمی تواند انجام دهد. فرد چاق گویا همیشه باری بر دوش خود دارد و این موضوع باعث خستگی و ناراحتی او می شود.

چاقی باعث بدقواره شدن بدن می شود. جمع شدن چربی در اطراف سینه و شکم، باعث زشت شدن فرد چاق می شود.
یک فرد چاق بیش از هر فرد دیگر مشکلات مربوط به چاقی را درک می کند و بیش از هر شخص دیگر دوست دارد که از شر چاقی نجات پیدا کند.

روش های ساده تشخیص چاقی:

1- روش برجستگی شکم , آسان ترین روش تشخیص چاقی

برجستگی شکم نشان دهنده چربی بدن می باشد. در این روش چاقی به شکل تقریبی مشخص می شود. ممکن است افرادی باشند که چربی در جاهای دیگر بدن ذخیره شده است و با این روش چاقی آنها مشخص نمی شود.
به طور کلی این روش با وجودی که بسیار آسان است ولی روش خوبی می باشد.
برای استفاده از این روش به پشت، روی زمین بخوابید، اگر شکم شما تو رفته و یا صاف بود، چاق نیستید ولی اگر شما شکم برجسته بود، چاق می باشید. برای پی بردن به برجستگی شکم یک خط کش صاف بردارید و در حالی که دراز کشیده اید یک سر خط کش را روی استخوان جناغ سینه و سر دیگر را روی استخوان شرمگاهی قرار دهید. اگر دو سر خط کش روی این دو استخوان قرار گرفت شکم برجسته نیست ولی اگر یک سرخط کش بالا ایستاد، دارای شکم برجسته هستید.

2- نیشگون گرفتن , روشی برای تشخیص چاقی

این روش مقدار چربی بدن در نقاط مختلف را نشان می دهد و روشی تقریبی است.
از آنجایی که چربی، زیر پوست جمع می شود، می توان با اندازه گیری ضخامت پوست، فهمید که چربی بدن زیاد است یا خیر؟
پوست نقاطی مانند پشت بازو، زیر کتف، جلوی بازو، بالای استخوان لگن را به شکل نیشگون بگیرید. اگر ضخامت پوست زیاد بود نشان دهنده چاقی است. پوست بدن افراد هم سن و هم جنس خود را که دارای وزن عادی هستند بگیرید، پوست افراد چاق را هم بگیرید و در این صورت شما با ضخامت پوستها آشنا می شوید. در روش ضخامت پوست، ضخامت طبیعی پوست بدن گفته می شود.

برای لاغر شدن تصمیم جدی بگیرید:

پیش از هر کاری، به طور جدی تصمیم بگیرید که می خواهید لاغر شوید. داشتن تصمیم جدی خیلی مهم است. بدون چنین تصمیمی احتمال موفقیت شما بسیار کم است و اگر بتوانید لاغر شوید، امکان لاغر ماندن شما بسیار ضعیف است. ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید لاغر شوید و لاغر بمانید.
اگر می بینید که برای این کار به طور جدی مصمم نیستید، برنامه های غذایی را شروع نکنید، بلکه ابتدا شروع به مصمم کردن خود نمائید. با خود نگوئید «فعلا رژیم غذایی یا ورزش را شروع می کنم تا ببینم چه می شود» « چند روزی رژیم می گیرم تا ببینم فایده ای دارد یا نه؟» و ... اگر چنین فکر دارید، نیازی به امتحان ندارد، از همین حالا بدانید که هیچ فایده ای ندارد. افرادی که مدتها رژیم می گیرند و از رژیم خود خسته می شوند و سودی نمی بینند، به این علت است که تصمیمی جدی ندارند.
ممکن است فکرها و اطلاعاتی باعث شود که نتوانید تصمیم جدی بگیرید. به طور مثال شما عقیده دارید که چاق ارثی است یا در جایی خوانده اید که رژیمهای غذایی برای لاغر شدن موثر نمی باشند و ... و این افکار باعث می شوند که به راستی باور نکنید که می توانید لاغر شوید. اگر جزء این گروه هستید، ابتدا بخشهای بعدی را مطالعه کنید و بار دیگر به این قسمت برگردید، آنگاه پس از اینکه تصمیم جدی گرفتید، برنامه را شروع کنید.
تصمیم جدی خود را روی برگه ای بنویسید و آن را درجایی بگذارید که هر روز آن را ببینید. این کار باعث می شود تا آن را فراموش نکنید. می توانید این صفحه کتاب را به خاطر بسپارید و هر روز آن را باز کرده و قسمت زیر را بخوانید.
به طور جدی تصمیم گرفته ام که لاغر شوم و لاغر بمانم
هیچ چیز نمی تواند مانع رسیدن من به وزن طبیعی شود

  امتیاز: 0.00