منو
 کاربر Online
504 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 29 بهمن 1389 [18:09 ]
  انرژی و دستگاه ترموديناميكي
 

انرژی و دستگاه ترموديناميكي

براي بيان دقيق رابطه‌هاي انرژي به مفهوم دستگاه ترموديناميكي نياز داريم. از گرما و كار به عنوان دو روش انتقال انرژي به داخل يا خارج از چنين دستگاهي بحث خواهيم كرد.

همواره درباره‌ي انتقال انرژي به داخل يا از داخل يك دستگاه خاص سخن مي‌گوييم. اين دستگاه مي‌تواند يك وسيله‌ي مكانيكي ، يك اندامگان زيستي يا مقدار مشخصي از ماده ، مانند ماده‌ي سرمازا داخل يك دستگاه تهويه‌ي مطبوع يا بخار در حال انبساط داخل يك توربين باشد. به طور كلي ، يك دستگاه ترموديناميكي مجموعه‌اي از اجسام است كه بهتر است آن را به صورت يك واحد در نظر بگيريم و توانايي تبادل انرژي با محيط اطرافش را دارد.

در مكانيك از مفهوم دستگاه بر اساس معمول در ارتباط با نمودار حجم ـ آزاد و پايستگي انرژي و اندازه حركت (تكانه) استفاده كرديم. در دستگاه‌هاي ترموديناميكي مانند ساير موارد ، در ابتدا لازم است به طور روشن و دقيق مشخص كنيم كه دستگاه شامل چه چيزهايي است و چه چيزهايي را در بر ندارد. تنها پس از اين است كه مي‌توانيم به طور صريح مشخص كنيم انرژي به داخل دستگاه انتقال مي‌يابد يا از آن خارج مي‌شود.

  امتیاز: 0.00