منو
 کاربر Online
906 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 28 بهمن 1389 [16:53 ]
  آکنه یا جوش جوانی
 

آکنه یا جوش جوانی

تصویر

مو از پیازهای مو که در داخل پوست قرار دارد بوجود آمده و به سوی سطح رشد می‌کند. هر پیاز مو که در داخل پوست قرار دارد دارای یک غده چربی است. وظیفه این غدد تولید و ترشح چربی می‌باشند که بوسیله ی مجرای مو به سطح پوست می رسند. وظیفه ی این چربیها، چرب کردن موها و سطح پوست است. این غدد در تمام نقاط بدن بویژه بینی و پیشانی، وسط سینه و پشت یافت می‌شوند.

آکنه چیست؟

آکنه یا جوش یک اختلال و التهاب در پوست انسان است و به صورت جوشهایی بر روی صورت، پشت، سینه و شانه‌ها در دوران نوجوانی و جوانانی نمایان می‌گردد اما آکنه به طور معمول در بزرگسالان نیز دیده می شود.
عوامل مرتبط با جوشهای جوانی:
این بیماری با افزایش فعالیت غدد چربی بدنبال آغاز دوران بلوغ بوجود آمده و تا سالهای آخر دهه دوم عمر کاهش می‌یابد. نسبت پیدایش آکنه در دختران و پسران تقریباً برابر است، ولی شدت بیماری در پسران بیشتر بوده و در مقابل، نگرانی و مراجعه به پزشک در دختر خانمها بیشتر است.. با این حال موارد دیگر چون عوامل ارثی، استرس (مواقع امتحانات، نگرانیها و هیجانات شدید روحی) ، آشفتگی روانی، عادات نامنظم زندگی، آب و هوا (در نقاط ابری و کم آفتاب بیشتر از نقاط آفتابی) ، رژیم غذایی نیز می تواند آکنه به ارمغان بیاورد.

تاثیر آکنه :

تصویر

در حالی که آکنه تهدید کننده زندگی نیست، بلکه می تواند تاثیر روانی بسیار داشته باشد. نوجوانان مبتلا به آکنه اغلب مستعد ابتلا به افسردگی، نگرانی، گوشه‌گیری و اغلب فقدان اعتماد به نفس هستند.
به هیچ وجه نباید درصدد کندن و فشاردادن جوشها و خراشیدن صورت بود زیرا باعث می گردد در آینده جای جوشها گود یا لکه شود.

درمان جوش جوانی:

• مهم ترین چیز نوشیدن مقدار زیادی آب است که برای پوست شما بسیار مفید است
• رژیم غذایی روزانه شامل میوه های تازه و سبزیجات برگ سبز
• ورزش به طور منظم نیز پوست و سلامت کلی را بهبود می بخشد.
• شستشوی روزانه با آب و صابون و خشک کردن آنها سودمند است.
•. در صورت شدید بودن ضایعات باید به پزشک مراجعه کرد تا داروهای خوراکی آنتی بیوتیکی تجویز گردد.

  امتیاز: 0.00