منو
 صفحه های تصادفی
انگیزهای راستگویی
نقش بازی در تربیت فرزند
اعجاز رنگها در قرآن
ویروسهای بوت سکتور
روشهای کاشت
تجلی ژن
آزبستوز
نکاتی درباره معاملات در بنگاه های مسکن
عدسی چشم
حزب امام علی علیه السلام حزب الله است
 کاربر Online
483 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 28 بهمن 1389 [15:53 ]
  آکنه یا جوش جوانی
 

آکنه یا جوش جوانی

تصویر

مو از پیازهای مو که در داخل پوست قرار دارد بوجود آمده و به سوی سطح رشد می‌کند. هر پیاز مو که در داخل پوست قرار دارد دارای یک غده چربی است. وظیفه این غدد تولید و ترشح چربی می‌باشند که بوسیله ی مجرای مو به سطح پوست می رسند. وظیفه ی این چربیها، چرب کردن موها و سطح پوست است. این غدد در تمام نقاط بدن بویژه بینی و پیشانی، وسط سینه و پشت یافت می‌شوند.

آکنه چیست؟

آکنه یا جوش یک اختلال و التهاب در پوست انسان است و به صورت جوشهایی بر روی صورت، پشت، سینه و شانه‌ها در دوران نوجوانی و جوانانی نمایان می‌گردد اما آکنه به طور معمول در بزرگسالان نیز دیده می شود.
عوامل مرتبط با جوشهای جوانی:
این بیماری با افزایش فعالیت غدد چربی بدنبال آغاز دوران بلوغ بوجود آمده و تا سالهای آخر دهه دوم عمر کاهش می‌یابد. نسبت پیدایش آکنه در دختران و پسران تقریباً برابر است، ولی شدت بیماری در پسران بیشتر بوده و در مقابل، نگرانی و مراجعه به پزشک در دختر خانمها بیشتر است.. با این حال موارد دیگر چون عوامل ارثی، استرس (مواقع امتحانات، نگرانیها و هیجانات شدید روحی) ، آشفتگی روانی، عادات نامنظم زندگی، آب و هوا (در نقاط ابری و کم آفتاب بیشتر از نقاط آفتابی) ، رژیم غذایی نیز می تواند آکنه به ارمغان بیاورد.

تاثیر آکنه :

تصویر

در حالی که آکنه تهدید کننده زندگی نیست، بلکه می تواند تاثیر روانی بسیار داشته باشد. نوجوانان مبتلا به آکنه اغلب مستعد ابتلا به افسردگی، نگرانی، گوشه‌گیری و اغلب فقدان اعتماد به نفس هستند.
به هیچ وجه نباید درصدد کندن و فشاردادن جوشها و خراشیدن صورت بود زیرا باعث می گردد در آینده جای جوشها گود یا لکه شود.

درمان جوش جوانی:

• مهم ترین چیز نوشیدن مقدار زیادی آب است که برای پوست شما بسیار مفید است
• رژیم غذایی روزانه شامل میوه های تازه و سبزیجات برگ سبز
• ورزش به طور منظم نیز پوست و سلامت کلی را بهبود می بخشد.
• شستشوی روزانه با آب و صابون و خشک کردن آنها سودمند است.
•. در صورت شدید بودن ضایعات باید به پزشک مراجعه کرد تا داروهای خوراکی آنتی بیوتیکی تجویز گردد.

  امتیاز: 0.00