منو
 صفحه های تصادفی
تفاوت سیره امام زمان با امیرالمومنین
امام علی علیه السلام؛ اولین مؤمن به خدا
تشکر یزید از ابن زیاد برای قتل امام حسین علیه السلام
ظرفیت خازن
شکستگی‌های ناشی از نیروهای کوپل
هندوانه و خربزه خطرناک
برنج
شاه اسماعیل سوم و زندیه
ارتباطات غیر شفاهی
طراحی نماها در تلویزیون
 کاربر Online
312 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 28 بهمن 1389 [05:42 ]
  لباس‌های فضانوردی پیشرفته
 

لباس‌های فضانوردی پیشرفته

پیش تر لباس‌های فضانوردی بیش تر از جنس هایی نرم و سبک ساخته می شدند ،امروزه EMUها ترکیبی از سبکی و مقاومت بسیار زیاد را دارند تا هم راحتی را برای فضانورد به ارمغان بیاورد و هم تغییر پذیری بالا. خود لباس از 13 لایه تشکیل شده است، لایه خنک کننده ی داخلی-2لایه-، لایه ی فشار-2لایه- ، گرمای ناشی از ریز معلق‌های موجود در آسمان-8لایه-، و پوشش‌های بیرونی-1لایه-. مواد استفاده شده در این لباس‌ها عبارتند از:

تصویر

• Nylon tricot
• Spande
• نایلون Urethane ورقه شده
• Dacron
• نایلون Neoprene ورقه ورقه شده
• Meylar

بخش کنترل ماموریت ناسا -NASA- هیچ مایل نیست حتی کمترین ریسک غیر ضروری برای فضانوردان وجود داشته باشد. هر کدام از فضانوردان یک دست -یونیت- لباس مخصوص برای داشتن ایمنی در فضا دارند که -Extravehicular Mobility Unit -EMU یا در اصطلاح عامه لباس فضانوردی -space suit- نامیده می شود.

EMU دمای بدن را کنترل می‌کند و تهویه هوا درآن بوسیله یک لوله که در لباسهای داخلی تعبیه شده انجام میشود. لوله‌های آب گردان، فضانوردان را موقع کار در فضا در راحتی نگه میدارند، این لباس همچنین شامل یک کیف آب برای ذخیره آب و یک مخزن نگهداری آب کثیف است. بعلاوه یک هدفون و یک میکروفون برای برقراری ارتباط و یک سری وسایل ضروری دیگر از جمله تجهیزات این لباسها است.

تعداد زیادی از فضانوردان میتوانند از این لباسها استفاده کنند، بخشهای مختلف آنها قابل تعویض بوده ودر سایزهای مختلف وجود دارند. تجهیزات اختصاصی این یونیتها مانند گرمکن‌های نوک انگشت، سیستمهای خنک کننده، قسمتهایی که روی کلاه متصل شده و برای جلوگیری از بخار تنفس و عرق و ...هستند. همچنین کوله پشتی هایی که میتوانند به فضانورد در مسیر برگشت به سفینه اش در صورتی که طناب اتصالشان با سفینه پاره شود کمک کنند.

لباس‌های اولیه فضانوردی به صورت فردی و مخصوص یک نفر ساخته می شدند ولی EMUها قسمت‌های مختلف با اندازه‌های مختلف را داراست که فضانورد می تواند با انتخاب اندازه قطعات مورد نظر خود آن‌ها را کنار هم بگذارد تا لباس خودش را درست کند.

قسمت‌های مختلفEMU عبارتند از:

• Maximum Absorption Garment قسمتی که وظیفه ی جمع آوری ادرار فضانورد را دارد و اختصارا MAG نامیده می شود.

• Liquid Cooling and Ventilation Garment خنک کننده آبی و تهویه LCVG که وظیفه ی دفع گرمای اضافی تولید شده توسط فضانورد که در طول پیاده روی فضایی تولید می‌شود را بر عهده دارد.

• EMU Electrical Harness این قسمت موجب ارتباط با واحد مربوطه می‌گردد.

• Communications Carrier Assembly حمل کننده ی وسایل برای برقراری ارتباط که دارای میکروفون و گوشی (Earphone) برای برقراری ارتباط است.

• Lower Torso Assembly نیم تنه ی پایینی لباس که شامل نیم تنه ی پایینی لباس، شلوار، مفصل و لولاهای مربوط به قوزک و زانوی پا، کفش‌ها و قسمت پایینی کمر است.

•Hard Upper Torso نیم تنه ی بالایی لباس که از پوسته ایی سخت از جنس فایبرگلاس برای محافظت از قسمت‌های نیم تنه ی بالایی یعنی بازوها ، بدنه، کلاه، کوله پشتی و ماژول‌های کنترل، دست ها، دستکش ها، دستکش‌های بیرونی و داخلی، کلاه، کلاه آفتابگردان مانند فضانوردبرای محافظت فضانورد از نور آفتاب است.

• In-suit Drink Bag کیف آب آشامیدنی که آب آشامیدنی مورد نیاز فضانورد را در طول پیاده روی فضایی تامین می کند.

• Secondary Oxygen Pack بسته ی دوم اکسیژن که اکسیژن مورد نیاز در مواقع ضروری را تامین می کند

• Display and Control Module نمایش و ماژول کنترل که وظیفه ی نمایش و کنترل برای اجرای PLSS را بر عهده دارد.

• Maximum Absorption Garment

پیاده روی‌های فضایی می تواند تا 7ساعت به طول بینجامد که در این مدت بدن فضانورد نیاز به دفع دارد.چون برای ایجاد فشار و از بین بردن فشار هم در لباس و هم در فضاپیما به زمان زیادی نیاز است، فضانوردان نمی توانند به فضاپیماها بروند و مشکل خود را برطرف کنند به خاطر همین یک نوع جمع کننده ادرار در لباس تعبیه شده است و زمانی که پیاده روی فضایی تمام شد، از لباس فضانورد جدا می‌شود.

  امتیاز: 0.00