منو
 کاربر Online
1010 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 25 بهمن 1389 [18:51 ]
  بهداشت وسلامت
 

بهداشت وسلامت

برنامه ها و محورهای مورد بحث و گفتگو در انجمن بهداشت

هر کس با رعایت بهداشت قادر است از لحاظ جسمانی ، روانی و اجتماعی در وضع مناسبی قرار گرفته و وظیفه ای را که نسبت به خود و افراد خانواده و جامعه خود دارد به خوبی ادا کند.
بهداشت عبارتست از نگهداری و ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماریها و افزایش قدرت روحی ، جسمی و اقتصادی
آگاهی از اهمیت بهداشت برای هزاران سال بوسیله ی انسان گزارش شده است. یونانیان باستان ساعت های بسیاری را در حمام به سر می بردند و با استفاده از رایحه و آرایش در تلاش بودند که خود را زیبا و قابل ارائه به دیگران نشان دهند.
امروزه نیز فروشندگان محصولات بهداشت فردی، در بازار تجاری مبالغ زیادی کسب کرده اند.
جنبه های بهداشت
بهداشت شخصی (عادات زندگی مناسب، نظافت بدن و لباس، رژیم غذایی سالم، یک رژیم متعادل از استراحت و ورزش)؛
بهداشت داخلی (تهیه بهداشتی غذا، نظافت، و تهویه ی خانه)،
بهداشت عمومی (نظارت بر آب و مواد غذایی ، مهار بیماری های واگیردار، دفع زباله و فاضلاب، کنترل آلودگی هوا و آب)؛
بهداشت صنعتی (اقداماتی را که در به حداقل رساندن بیماری های شغلی و تصادف)
و بهداشت روان (شناخت عوامل روحی و عاطفی در سلامت زندگی)
بهداشت فردی

بهداشت فردی شامل دستورالعملهایی است که در جهت تأمین ، حفظ و ارتقای بهداشت و سلامتی فرد بکار می رود. بهداشت فردی را ممکن است بتوان به عنوان اصل حفظ پاکیزگی و نظافت بدن توصیف کرد.
بهداشت شخصی شامل همه ی عادات فرد است که آنها را آموخته و در اصل ارتقاء و تداوم سلامت است. حفظ سطح بالایی از بهداشت شخصی کمک خواهد کرد که اعتماد به نفس را افزایش دهد.
ضعف در بهداشت شخصی و پایین تر بودن از استاندارد، می تواند پیامدهای بسیاری داشته باشد که نه تنها باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت و یا سبب بیماری شده، بلکه بسیاری از جنبه های اجتماعی و روانی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.
بهداشت نامناسب شخصی ، حتی سبب شیوع بیماری همه گیر می شود. از طریق بهداشت شخصی می توان، کمک به پیشگیری بسیاری از بیماری ها و انتقال از فردی به فرد دیگر کرد.
بهداشت کودکان

به کودکان باید اهمیت بهداشت هر چه زودتر آموخته شود، با مراقبت از دهان و دندان ، شستشو ، توالت ، بهداشت مراقبت از مو و . . . . . . به عنوان بخشی از روال زندگی روزمره آموزش داده شود. آواز، آهنگ سازی و یا با استفاده از بازی، فعالیت هایی است که به شما کمک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که آنها به دنبال لذت بردن از ظاهر تمیر خود هستند. زمان حمام می تواند فرصت ایده آل برای صرف وقت با هم بودن، و برای آموزش در مورد اهمیت نظافت باشد. اسباب بازی هایی مانند عروسک را می توان برای آموزش کودکان در روش صحیح حمام کردن بکار برد.
بهداشت مواد غذایی

جنبه مهم تر از همه ، بهداشت مواد غذایی است که با بهداشت شخصی، بسیار نزدیکی دارد وهمراه آن است. مواد غذایی آلوده می تواند اثر بسیار قابل توجهی در شروع و گسترش بسیاری از بیماری داشته باشد ، بعضی از آنها می تواند به طور بالقوه کشنده باشند.
جنبه های شخصی، بسیاری از عوامل کمک کننده را تشکیل می دهند که شامل : شستن ، مراقبت از دهان و دندان ، مراقبت مو ، مراقبت از ناخن ، مراقبت از زخم ، پاک کردن وسایل شخصی و جلوگیری از عفونت است.

بهداشت عمومی
یکی از فعالیت های اجتماعی است که به منظور حفظ ، ارتقاء و بازسازی سلامت افراد جامعه انجام می گیرد و خدماتی است که به کل جامعه ارایه می شود.

  امتیاز: 0.00