منو
 کاربر Online
910 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 20 بهمن 1389 [05:55 ]
  ویژگی های فیزیکی آنتن
 

ویژگی های فیزیکی آنتن

آنتن وسیله مخابراتی است که امواج الکترومغناطیس را از ایستگاه زمینی به سمت ماهواره ارسال و یا امواج ارسالی از ماهواره را دریافت می‌کند. امواج الکترومغناطیس باید بتوانند از آنتن خارج شده و در محیط منتشر شوند. وظیفه آنتن سازگاری با محیط و جمع‌آوری امواج رادیویی و دریافت حداکثری با حداقل دریافت علائم ناخواسته است. آنتـــــن وسیله‌ای است ، که در رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد، کار آنتن گیرنده، دریافت امواجی است، که از دستگاه فرستنده منتشر گشته و بعد از پیمودن راه طولانی(در ماهواره حدود 36000 کیلومتر) دامنه بسیار ضعیف شده امواج ( دامنه حدود یک صدم میکرو ولت) را تشخیص بدهد. آنتن این امواج ضعیف را می‌گیرد و با تقویت دستگاه تقویت کننده به گیرنده می‌سپارد، تا دوباره قوی شوند و بصورت صدا و تصویر در آیند.

آنتن‌ها بر اساس بسامد کار انواع مختلف دارند. به این منظور از مهم‌ترین شاخص‌های یک آنتن بهره آنتن ، عدد نوفه، قطبش و شکل پوشش آن است . هر قدر بهره آنتن بیشتر باشد جهت‌دهی آن بیشتر و پوشش آن کاهش می‌یابد.

  امتیاز: 0.00