منو
 کاربر Online
944 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 28 دی 1389 [09:49 ]
  پمپ کردن بارهای الکتریکی در مدار
 

پمپ کردن بارهای الکتریکی در مدار

اگر بخواهیم حامل های بار را وادار کنیم تا در یک مقاومت جریان یابند، باید دو سر این وسیله را به یک اختلاف پتانسیل وصل کنیم. یکی از راه ها، اتصال دو سر مقاومت به یک خازن باردار است. اما در این روش، شارش بارها،سبب تخلیه ی خازن می شود و صفحه ها به سرعت به یک پتانسیل می رسند و میدان الکتریکی در مقاومت به صفرمی رسد و شارش بار متوقف می شود.

برای ایجاد یک شارش بار پایا به یک «پمپ بار الکتریکی » وسیله ای که با انجام کار روی حامل های بار اختلاف پتانسیل بین دو پایانه را حفظ می کند، نیاز داریم. چنین وسیله ای منبع نیروی محرکه ی الکتریکی نام دارد که روی حامل های بار الکتریکی کار انجام می دهد. یک منبع متداول نیروی محرکه، باتری است که به عنوان وسیله ای در ساعت تا یک زیر دریایی به کار می رود. اما منبع نیروی محرکه که در زندگی ما بسیار مؤثر است، یک مولد الکتریکی است که به کمک خط های برق از یک نیروگاه، اختلاف پتانسیلی را در منازل و محل کار ما ایجاد می کند.

تصویر

یک منبع نیروی محرکه ی الکتریکی الزاماً یک ابزار نیست بلکه دستگاه های زنده مانند مار ماهی های الکتریکی، انسان و گیاهان نیز دارای این وسیله می باشند. اگرچه وسیله های تولید نیروی محرکه ی الکتریکی به شکل های مختلف مانند سلول های خورشیدی، پیل های گرمایی، پیل های خنک و … وجود دارند، اما اساس کار همه ی آن ها یکسان است.

  امتیاز: 0.00