منو
 کاربر Online
1004 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 18 دی 1389 [12:28 ]
  فیزیکدانان فاصله های بلند را با دقت پیکومتر اندازه می گیرند
 

فیزیکدانان فاصله های بلند را با دقت پیکومتر اندازه می گیرند

یک رو ش جدید لیزری برای اندازه گیری فاصله های میلی متری با دقتی بیش تر از قبل - با عدم قطعیت ۱۰ پیکومتر ( ۱۰ به توان منفی ۱۱ متر ؛ یعنی ۱۰ مرتبه کم تر از قطر اتم هیدروژن ) - توسط فیزیکدانانی از موسسه ی ملی استانداردها و فناوری توسعه و به نمایش گذاشته شد. دقت این روش مشابه آن است که فاصله ی نیویورک تا لس آنجلس (حدود ۴۵۰۰ کیلومتر ) را تنها با عدم قطعیت ۱ میلی متر اندازه گیری کنیم. این تکنیک می تواند در نانوفناوری ، حس گری از راه دور و صنایعی همچون تولید نیم رسانا ها کاربرد داشته باشد.

تصویر

تصویر بالا اتاقک خلائی را که برای اندازه گیری فاصله های میلی متری با دقت خیلی زیاد استفاده شده است ، نشان می دهد. نور لیزر درون اتاقک از طریق یک تار نوری فرستاده می شود و در بین دو آینه با بازتابندگی بسیار بالا ذخیره می شود ( پیکان های چپ و پائین ) ؛ این مجموعه تشکیل یک کاواک نوری را می دهد.یک دانشمند می تواند با اندازه گیری بسامد نور ، تغییر در مکان آینه ی پائینی را با دقت پیکومتر اندازه بگیرد.

مرجع
http://www.physorg.com/news8668.html

  امتیاز: 0.00