منو
 صفحه های تصادفی
طلا
ادیان و احساس دردهای مشترک در تنزل باورهای قدسی
انتگرالهای چند گانه
سلطان رکن‏الدین
آفتاب سوختگی
بنزن
چرمی
پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی
ستاره چرخان
ارکسپور
 کاربر Online
368 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 18 دی 1389 [12:25 ]
  تائید رابطه ی E=mc2 مبتنی بر یک آزمایش مستقیم
 

تائید رابطه ی E=mc2 مبتنی بر یک آزمایش مستقیم

به مناسبت سال جهانی فیزیک ۲۰۰۵ ، فیزیکدانانی از MIT و موسسه ی ملی فناوری و استانداردها NIST دقیق ترین محک مستقیمی که تا کنون درباره ی مشهورترین معادله ی اینشتین E=mc2 انجام شده است را گزارش کردند.

تصویر

تصویر بالا دستگاهی را که GAMS4 نامیده می شود نشان می دهد که توسط NIST به منظور تائید رابطه ی E=mc2 ساخته شد .این دستگاه هم اکنون در موسسه ی لانژوین فرانسه نگهداری می شود. GAMS4 زاویه ی میان پرتوهای گامای پراشیده از دو بلور یکسان را که از اتم هایی با فاصله ی معین ساخته شده اند، اندازه گرفت.
بنا بر مقاله ای که در Dec. 22, 2005, issue of Nature چاپ شده است پژوهشگرانی از MIT و NIST دریافتند که بیشینه ی اختلاف بین انرژی E و مربع سرعت c2 برابر 0.0000004 است و این نتیجه را می توان معادل تساوی گرفت. همچنین این نتیجه ۵۵ برابر از بهترین آزمون های مستقیم پیشین برای تائید رابطه ی E=mc2 دقیق تر است.از آنجا که نظریه ی نسبیت خاص محور اصلی فیزیک نوین محسوب می شود و بسیار ی از آزمایش های علمی مبتنی بر آن است چنین آزمایش هایی از اهمیت بالایی برخوردار است.
پیش از این آزمون های پیچیده تری انجام شده بود که توافق نزدیک تری را بین E و mc2 نسبت به کار MIT و NIST نشان می داد؛ ولی برای تفسیر نتایج این آزمون ها به فرض های بیشتری نیاز است که احتمالا از سر راست بودن این آزمون ها می کاهد.

مرجع
http://www.physorg.com/news9248.html

  امتیاز: 0.00